8.9 C
Warszawa
sobota, 23 marca, 2024

PILNE! Rząd ogłosił kolejne decyzje i obostrzenia!

Zobacz koniecznie

W dniu dzisiejszym odbyła się konferencja prasowa, w której udział wziął polski premier Mateusz Morawiecki, a także minister zdrowia Adam Niedzielski. Zorganizowano ją w celu poinformowania opinii publicznej o tym co nas czeka w najbliższych tygodniach na polu walki z nadal groźnym koronawirusem.

 

Niestety w ostatnich dniach rozprzestrzenianie się wirusa SARS-CoV-2 doprowadza do wielu dramatów w polskich rodzinach. Potwierdzają to liczby i kolejne smutne rekordy liczby zachorowań, a także napływające wieści na temat zachorowań u niektórych znanych osób, a także u bliskich i znajomych sporej części z nas.

 

Jak powiedział premier Morawiecki, niestety znaleźliśmy się w sytuacji, w której dalszy wzrost liczby zachorowań może doprowadzić do załamania służby zdrowia. Taka kolej rzeczy wiąże się niestety z tym, że ciężko nieść pomoc osobom z różnymi dolegliwościami i chorobami ze względu na zatłoczenie w szpitalach, a co za tym idzie- brak sprzętu oraz personelu. Takie coś spotkało właśnie swego czasu inne państwa europejskie, w których trzeba było wybierać kogo podłączyć pod respirator, a sporo pacjentów leżało na korytarzach szpitalnych.

 

Pomimo bardzo trudnej sytuacji spowodowanej trzecią falą epidemii, z którą mierzymy się w tej chwili, są też dobre wieści. Jak mówił podczas dzisiejszej konferencji prasowej PRM dzięki szczepieniom zrealizowanym w służbie zdrowia, do małej liczby zakażeń dochodzi wśród lekarzy, a jeszcze rzadziej zdarza się by ktoś pracujący w służbie zdrowia przechodził bardzo ciężko zachorowanie na COVID-19. W trakcie konferencji zwrócono także uwagę na fakt, że swoją ważną rolę spełniają teraz szpitale tymczasowe, z których tworzenia śmiało się sporo zwolenników partii opozycyjnych.

 

Niestety jednak dziś znów mieliśmy rekord liczby zakażeń, bowiem u ponad 34 tys. kolejnych osób stwierdzono w ciągu minionych 24 godzin pozytywny wynik na obecność koronawirusa. Najbardziej dramatycznie liczby te prezentują się w województwie śląskim i mazowieckim. Natomiast w województwie warmińsko-mazurskim widać dużą poprawę sytuacji po wprowadzeniu tam bardziej restrykcyjnych obostrzeń niż w innych częściach kraju.

 

Sytuację utrudnia fakt roznoszenia się brytyjskiej odmiany wirusa SARS-CoV-2. Aby nie doprowadzić do załamania służby zdrowia i skutecznie walczyć z pandemią, musimy nadal działać w sposób solidarny w najbliższych dniach, kiedy zapewne liczby nowych zakażeń będzie jeszcze większa i kiedy grozi nam wyjątkowo duże obłożenie w szpitalach oraz brak respiratorów. W zaistniałej sytuacji polskie władze zdecydowały się na wprowadzenie nowych obostrzeń, o których premier i minister zdrowia poinformowali na dzisiejszej konferencji.

 

Nowe obostrzenia obowiązywać będą już najbliższej soboty przez okres co najmniej kolejnych dwóch tygodni. Oczywiście dotychczasowe ograniczenia również zostaną utrzymane.

 

Dodatkowe obostrzenia, z którymi trzeba liczyć się od najbliższego weekendu:

  • Zamknięcie galerii handlowych (z wyjątkiem sklepów spożywczych, aptek i drogerii).
  • Zamknięcie sklepów wielkopowierzchniowych budowlanych i meblowych o powierzchni większej niż 2 000 metrów kwadratowych (dostępne pozostaną hurtownie oraz składy budowlane, zakaz dotyczy jedynie sprzedaży detalicznej).
  • Zamknięcie żłobków i przedszkoli (placówki pozostaną jednak dostępne dla dzieci osób pracujących w służbach mundurowych oraz w służbie zdrowia).
  • Zamknięcie salonów urody, kosmetycznych oraz salonów fryzjerskich.
  • W miejscach kultu religijnego (np. kościoły) przebywać będzie mogła jedna osoba na 20 metrów kwadratowych przy zachowania dystansu wynoszącego min. 1,5 metra odległości między ludźmi (oczywiście wymagane są też inne czynności jak dezynfekcja oraz zasłanianie ust i nosa).
  • W placówkach handlowych oraz innych miejsc wielkopowierzchniowych (np. targ, poczta) obowiązywać będzie zasada jedna osoba na 20 metrów kwadratowych w przypadku miejsc o powierzchni większej niż 100 metrów kwadratowych, a także jedna osoba na 15 metrów kwadratowych w przypadku miejsc o powierzchni mniejszej niż 100 metrów kwadratowych.
  • Działalność obiektów sportowych ograniczona zostanie jedynie do funkcjonowania sportu zawodowego.

 

 

Źródło: TVP Info ; TVN24.pl

Zobacz więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze