8.9 C
Warszawa
sobota, 23 marca, 2024

Polska wygrywa w TSUE! Komisja Europejska i Platforma Obywatelska nie mają już ruchu

Zobacz koniecznie

Tzw. podatek od sklepów wielkopowierzchniowych, czyli od sprzedaży detalicznej, nie narusza unijnego prawa – orzekł dziś Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Tym samym TSUE oddalił odwołanie Komisji Europejskiej, która przy wsparciu polskiej opozycji sprzeciwiała się projektowi PiS. 

 

 

Konflikt ws. podatku z Komisją Europejską zaczął się już w 2017 roku, kiedy KE uznała progresywne naliczanie stawek od sklepów wielkopowierzchniowych za niezgodne z prawem Wspólnoty. To zdaniem Brukseli było nielegalną pomocą państwa na jego wewnętrznym rynku. Komisja Europejska przy wsparciu tzw. opozycji totalnej wezwała Polskę do zwieszenia poboru składek. Rząd zaskarżył tę decyzję do TSUE, który przyznał Polsce rację już dwukrotnie. Najpierw w 2019 roku kiedy stwierdził nieważność decyzji wszczynającej postepowanie przeciw Polsce, dziś natomiast Trybunał oddalił odwołanie Komisji Europejskiej. Oznacza to, że zawieszony od 5 lat podatek jest w pełni zgodny z prawem unijnym.

 

 

Co ciekawe, od początku przeciwna podatkowi handlowemu była Platforma Obywatelska. Politycy opozycji zapewniali, że taka forma opodatkowania nie służy obywatelom, a rząd i tak w tej sprawie przegra przed wspomnianym Trybunałem Sprawiedliwości.

 

 

Jedna z głównym ekonomistek PO Izabela Leszczyna mówiła w 2016 roku o przyszłości podatku handlowego tak:  „…to „jeden z wzorcowych przykładów niekompetencji, a nawet ignorancji” rządu PiS. Dalej przestrzegała: „z pieniędzy podatników” trzeba będzie zapłać teraz za proces przed Trybunałem Sprawiedliwości UE, który rząd i tak przegra. Stąd należy z podatku zrezygnować.”

 

Jak przypomina portal DoRzeczy, podatek handlowy to miliony dodatkowych wpływów do budżetu państwa. „W ustawie o podatku handlowym zapisano dwa progi. Od wartości sprzedaży powyżej 17 mln zł miesięcznie – podatek wynosi 0,8 proc. przychodów powyżej tej kwoty. Drugi próg zaczyna się od 170 mln zł miesięcznie – powyżej tej kwoty stawka podatku to 1,4 proc. Przychody poniżej 17 mln zł w miesiącu nie są opodatkowane.”

Zobacz więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze