6.1 C
Warszawa
środa, 17 kwietnia, 2024

Zaskakująca zawartość szafy byłego esbeka! Sensacyjne informacje

Zobacz koniecznie

Czy w szafie zawierającej dokumenty zgromadzone przez byłego esbeka Witolda Z. udało się znaleźć coś co można określić mianem sensacji? Według wieści i ustaleń jakimi podzieliło się RMF FM najprawdopodobniej tak właśnie jest, a na szczególną uwagę zasługiwać mają dwa z zabezpieczonych zbiorów tajnych dokumentów.

 

Prokuratorzy z Pionu Śledczego Instytutu Pamięci Narodowej we współpracy z funkcjonariuszami Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zabezpieczyli jesienią 2020 r. tajne dokumenty, które znajdowały się dotychczas w nielegalnym archiwum byłego prominentnego esbeka Witolda Z., który swego czasu pełnił także funkcję wiceszefa delegatury UOP w Katowicach.

 

Jak przekazało RMF FM- w zabezpieczonej dokumentacji znajdowały się informacje dotyczące czasów II wojny światowej. Mowa jest bowiem o wykazie osób będących funkcjonariuszami kadrowymi Abwehry, Gestapo, jak i też niemieckiej policji funkcjonującej na terenie Śląska. Szczególną uwagę zwraca fakt, że w dokumentach znajdowały się dane osobowe kilkuset ludzi, którzy byli wówczas agentami Niemiec w tym regionie. To jednak nie wszystko co odkryto w szafie Witolda Z.

 

W dokumentacji można było znaleźć opis powojennych losów donosicieli, w tym również informacje na temat tego na jakich stanowiskach i gdzie pracowali, a także do kogo udawali się poza granice Polski.

 

Jak czytamy na łamach Rmf24.pl, wśród zabezpieczonych dokumentów znalazły się również te dotyczące stanu wojennego, a więc późniejszych czasów niż koniec II wojny światowej. Jak podaje portal, są to np. szyfrogramy odnoszące się do krwawej pacyfikacji kopalni Wujek. W treści zabezpieczonej dokumentacji odczytać można też informacje o działających w ramach Służby Bezpieczeństwa specgrupach wykorzystywanych do walki z opozycją antykomunistyczną, Kościołem oraz związkami wyznaniowymi. Według RMF FM, znaleźć wśród tych dokumentów można też m.in. dane dotyczące realizowanych na terytorium Czechosłowacji szkoleń dla służb specjalnych. Szkolenia te miały stanowić przygotowanie do tłumienia protestów i zamieszek na terytorium Polski w 1981 roku.

 

Portal Rmf24.pl podał również, że w nielegalnym archiwum Witolda Z. odnalezione zostały także dziesiątki zdjęć ukazujących wymiany szpiegów na łączącym Berlin Zachodni z Wschodnim moście Glienicke określanym jako „most szpiegów”. Na fotografiach tych miała zostać uwieczniona m.in. ostatnia, a zarazem dość spektakularna wymiana, do której doszło w dniu 11 lutego 1986 roku.

 

 

Źródło: Rmf24.pl

Fot.: YouTube/PIS40 (zrzut ekranu) ; Flickr

Zobacz więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze