14.9 C
Warszawa
niedziela, 16 maja, 2021

Padł kolejny rekord szczepień! „Możliwości są dwukrotnie większe” [WIDEO]

Przeczytaj koniecznie

„W piątek osiągnęliśmy rekord – w jeden dzień zaszczepionych zostało ćwierć miliona ludzi.” – napisał dziś na swoim oficjalnym profilu w mediach społecznościowych Premier Morawiecki. Rzeczywiście, 250 tysięcy wykonanych w ciągu dnia szczepień to najlepszy dotychczasowy dobowy wynik. 

 

 

Zeszły tydzień był także rekordowy pod innym kątem. W ciągu siedmiu dni pacjenci przyjęli łącznie aż milion dawek szczepionek. Oznacza to, że łącznie w ramach Narodowego Programu Szczepień wykonano ich już ponad 7.5 miliona. Dzięki zabiegom Premiera udało się także wynegocjować zwiększone dostawy szczepionek do Polski już w kwietniu. W związku z tym początkowe szacunki 20 milionów szczepień do końca drugiego kwartału br. ulegają poprawie.

 

 

„Jak widać, nasza presja na UE i producentów ma sens – temat zwiększenia dostaw w przyszłych kwartałach poruszyłem kilka dni temu podczas mojej rozmowy z przewodniczącą European Commission Ursulą von der Leyen.” – pisze w temacie szczepień Mateusz Morawiecki. W kwietniu do Polski trafi także szczepionka nowego producenta – Johnson and Johnson. W przeciwieństwie do obecnie używanych produktów będzie jednodawkowa. Oznacza to, że pacjent przyjmie tylko jedną dawkę leku bez potrzeby podawania drugiej, nabierając pełną odporność przeciw COVID-19.

 

 

W ujęciu statystycznym Polska wciąż utrzymuje się w europejskiej czołówce realizacji programów szczepień. Na tle państw Wspólnoty szczególnie wyróżniają się jednak Węgrzy, którzy procentowo zaszczepili już największy odsetek obywateli spośród wszystkich państw Unii Europejskiej. Rząd w Budapeszcie postawili na dywersyfikację źródeł dostaw, kupując m. in. rosyjską szczepionkę sputnik.

 

 

Czytaj więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.

Najnowsze