23.7 C
Warszawa
czwartek, 18 lipca, 2024

Izrael przed trudnym wyborem – będzie trzeba zniszczyć szczepionki?

Zobacz koniecznie

Marcin Starzonek
Marcin Starzonek
Pilanin, działacz społeczny, dziennikarz. Prywatnie entuzjasta szachów, historii i piłki nożnej.
Państwo Izrael od wielu miesięcy figuruje na łamach gazet jako kraj, który z misją szczepień poradził sobie najlepiej. Od 28 stycznia jest jednym z liderów tego rankingu, a wkrótce przekroczy liczbę 60 procent w pełni zaszczepionych obywateli. Jeśli jakiś duży kraj ma osiągnąć odporność stadną – najpewniej pierwszy będzie Izrael. 

Ten dziewięciomilionowy kraj wykonał już ponad dziesięć milionów szczepień – w zapasach wciąż pozostaje niemal półtorej miliona dawek sprzed kwartału. Preparaty te nie są jednak długowieczne – wkrótce skończy się ich termin przydatności i Izrael stoi pod sporym dylematem. Ministerstwo Zdrowia Izraela już teraz podało najczarniejszy scenariusz – szczepionki będzie trzeba zniszczyć, jeśli nie uda się ich sprzedać lub zużyć do końca lipca.

Biorąc pod uwagę, że wiele krajów zmaga się z niedoborem preparatów zabezpieczających przed Covid-19, wydawałoby się, że problem rozwiąże się sam. Rzeczywistość wydaje się być jednak zgoła inna – państwa niespecjalnie lgną do zakupu preparatu, który wkrótce straci ważność. Dwa tygodnie temu Palestyna odmówiła przyjęcia szczepionek, które wkrótce staną się przeterminowane.

Planem Izraela na rozwiązanie tego problemu mają być masowe szczepienia kolejnej grupy wiekowej – dzieci i młodzieży w przedziale 12-15 lat. Śledząc jednak efektywność izraelskich szczepień w ostatnich miesiącach można dojść do wniosku, że będzie to wyzwanie trudne. Proces szczepień w tym kraju mocno bowiem spowolnił i nie jest pewnym, że uda się przywrócić dynamikę sprzed paru miesięcy.

Los ilu pieniędzy wkrótce się rozstrzygnie? 

Choć zdrowie jest wart więcej niż jakiekolwiek pieniądze, sceptycy już wyliczają straty, jakie poniesie Izrael, jeśli nie wykorzysta tych szczepionek. Izraelska telewizja „Kan” podaje, że preparaty są warte kilkaset milionów dolarów. Wliczając koszt zakupu nowych szczepionek, suma ta zwiększy się jeszcze bardziej. Przede wszystkim jednak jest to kwota, która wydana na inne cele lub kolejne szczepionki, mogłaby ocalić życie tysięcy innych ludzi.

Zobacz więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze