23.5 C
Warszawa
niedziela, 20 czerwca, 2021

Jak mocna jest pozycja Jarosława Kaczyńskiego? Imponujący sondaż.

Zobacz koniecznie

Marcin Starzonek
Pilanin, działacz społeczny, dziennikarz. Prywatnie entuzjasta szachów, historii i piłki nożnej.

Kongres statutowo-wyborczy w PiS zbliża się wielkimi krokami – jak zdradził przewodniczący komitetu wykonawczego tej partii, Krzysztof Sobolewski, ten odbędzie się już na początku lipca tego roku. Na zjeździe, przedstawiciele partii wybiorą między innymi przewodniczącego. Już teraz wiadomo, że Jarosław Kaczyński powalczy o reelekcję – jak jego szanse oceniają wyborcy Zjednoczonej Prawicy? 

Aby zbadać szanse obecnego lidera na przedłużenie kierownictwa, instytut badań Pollster przeprowadził wśród elektoratu PiS sondaż. Jego wyniki dają jasny sygnał – Jarosław Kaczyński wciąż jest niekwestionowanym liderem obozu rządzącego. Aż 60 procent badanych chce, aby startował on w wyborach na przewodniczącego, podczas gdy tylko 22 procent jest odmiennego zdania. Pozostali ankietowani nie udzielili jasnej odpowiedzi.

O tak wielkim poparciu od własnego elektoratu, z pewnością marzy lider Platformy Obywatelskiej, Borys Budka. Jego pozycja jest bowiem nieporównywalnie słabsza – w analogicznym badaniu sprzed 2 tygodni, uzyskał tylko 4 procent głosów. Wśród pretendentów do przejęcia władzy w PO, pojawiają się takie osoby jak Rafał Trzaskowski, Donald Tusk, czy Radosław Sikorski. Uzyskali oni kolejno 42, 21 i 11 procent głosów. Żaden z nich nawet nie zbliżył się do tak silnej pozycji, jaką w obozie Zjednoczonej Prawicy ma Jarosław Kaczyński.

Poza wyborem przewodniczącego, Prawo i Sprawiedliwość na swoim kongresie przedyskutuje także szereg innych kwestii. Planowane są debaty z ekspertami na temat szczegółów Polskiego Ładu, spodziewane są także korekty statutowe. Zmian personalnych możemy spodziewać się także wśród pozostałego kierownictwa PiS, ponieważ Rada Polityczna wybierze nowe prezydium.

Zobacz więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najnowsze