4.2 C
Warszawa
niedziela, 21 kwietnia, 2024

Jak rozwija się imperium Elona Muska? Kolejny przełom.

Zobacz koniecznie

Marcin Starzonek
Marcin Starzonek
Pilanin, działacz społeczny, dziennikarz. Prywatnie entuzjasta szachów, historii i piłki nożnej.
W maju 2019 roku Elon Musk umieścił na orbicie swoje pierwsze satelity programu starlink. Projekt ma zrewolucjonizować informatyzację na całym świecie – zakłada on bowiem stworzenie dostępu do internetu w każdej części globu. Jak daleko w realizacji swojej idei jest najbogatszy niegdyś człowiek świata? 

Kiedy zaczynał swój nowy projekt, wielu spoglądało ku niebu z wielkim zainteresowaniem. Jego satelity można było dostrzec gołym okiem nawet w Polsce – informowały wtedy o tym znane portale astronomiczne.  Wówczas jednak wizja ta zdawała się być jeszcze bardzo odległa – podobnie jak inne jego przedsięwzięcia. Nieco ponad 2 lata od rozpoczęcia projektu, szef Tesli pokazał, że traktuje to wyzwanie zupełnie na poważnie. Dziś nikt już nie wątpi, że wkrótce Starlink może okazać się codziennością. Prezes SpaceX, firmy zajmującej się projektem, Gwynne Shotwell, poinformowała bowiem o osiągniętym kamieniu milowym.

Umieściliśmy około 1800 satelitów, a kiedy tylko wszystkie te satelity osiągną swoją orbitę operacyjną, będziemy mieli ciągły zasięg globalny, więc powinno to być jeszcze we wrześniu

Powiedziała we wtorek Prezes Shotwell na konferencji technologicznej Macquire Group za pośrednictwem łącza internetowego.

Co to w praktyce oznacza? 

Choć nie jest to jednoznaczne z tym, że we wrześniu wszyscy już będą mogli korzystać z internetu ze Starlinka, to jednak pewien etap już można zamknąć. Infrastruktura pod projekt będzie już gotowa, a amerykańskie przedsiębiorstwo wejdzie w nowy etap – załatwiania formalności. To wówczas SpaceX będzie dostosowywać swoją ofertę pod prawo w krajach, w których planuje oferować swoje usługi.

Zapewne jeszcze sporo czasu minie, zanim internet od Elona Muska będzie osiągalny na całym globie, ale możemy się spodziewać, że wkrótce zacznie się pojawiać w coraz to kolejnych krajach. Póki co tylko użytkownicy w Stanach Zjednoczonych mogą z niego korzystać. Nie ma jednak wątpliwości, że kiedy tylko Starlink stanie się powszechnie obowiązującą rzeczywistością, korzystanie z internetu stanie się łatwiejsze.

Zobacz więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze