4.2 C
Warszawa
niedziela, 21 kwietnia, 2024

Jak szybkie będą polskie koleje? Marcin Horała wyjawił szczegóły.

Zobacz koniecznie

Marcin Starzonek
Marcin Starzonek
Pilanin, działacz społeczny, dziennikarz. Prywatnie entuzjasta szachów, historii i piłki nożnej.

Chyba każdy stały użytkownik kolei polskich przyzna, że w tym segmencie transportu potrzebne są jakieś zmiany. Polskie koleje dalekie są od ideału, pod względem jakościowym niestety ustępujemy naszym zachodnim sąsiadom. Z rozwiązaniem tego problemu rząd przyszedł w 2020 roku, kiedy ogłosił uchwałę dotyczącą programu inwestycyjnego „Centralny Port Komunikacyjny”. Co dziś wiemy o tym projekcie? 

Podobne idee realizują rządy najbardziej zaawansowanych państw świata – w tej kategorii nie odstajemy od ścisłej czołówki. Póki co jednak, projekt Centralnego Portu Komunikacyjnego jest dla wielu Polaków odległą niewiadomą. Kilka szczegółów o projekcie postanowił zdradzić minister Marcin Horała, który jest pełnomocnikiem rządu ds. CPK. Rozmowa ta odbyła się na antenie Polskiego Radia.

„W ramach przebudowy Dworca Zachodniego w Warszawie, pierwsze kilka kilometrów wyprowadzenia z Dworca linii kolejowej do CPK jest w tej chwili budowane.” – zdradził polityk PiS. Chwilę później dodał, że będzie to linia Warszawa-CPK-Łódź, która pozwoli przebyć trasę z Warszawy do Łodzi w rekordowym tempie 45 minut. „To przełom” – skwitował wiceminister infrastruktury.

Czy rzeczywiście mamy do czynienia z radykalną poprawą? 

Warszawiacy na mnogość połączeń na wspomnianej trasie narzekać nie mogą, gdyż dziennie kursuje na niej sporo ponad 20 pociągów. Jeśli chodzi natomiast o prędkość pokonywania tego odcinka, z pewnością mogłoby być lepiej. Na chwilę obecną trasę Warszawa-Łódź pokonać można w przedziale czasowym od 1,5 do 2,5 godziny. Propozycja Ministra Horały wydaje się być zatem znaczącą zmianą – to średnio dwukrotnie krótsza podróż na wskazanym odcinku.

Warto podkreślić, że projekt Centralnego Portu Komunikacyjnego zakłada spięcie infrastrukturalne całej Polski, nie tylko jej centralnej części. Skorzystają zatem mieszkańcy wszystkich województw. Obejmuje on budowę lotniska w Baranowie, rozwój dróg oraz największe inwestycje kolejowe w całej historii III RP. Władze wyraźnie podkreślają także, że ta ogromna inwestycja może być kołem zamachowym w odbudowie polskiej gospodarki po pandemii koronawirusa – w końcu projekt zapewnić ma ponad 150 tysięcy miejsc pracy.

Więcej o projekcie Centralnego Portu Komunikacyjnego, dowiedzieć się można z poniższego filmiku.

Zobacz więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze