18.8 C
Warszawa
poniedziałek, 15 lipca, 2024

Minister Andruszkiewicz przekazał dotację! 4 mln zł na muzeum Romana Dmowskiego [WIDEO]

Zobacz koniecznie

W rocznicę podpisania Traktatu Wersalskiego Minister Adam Andruszkiewicz dokonał symbolicznego przekazania środków na muzeum Romana Dmowskiego. To ważny czyn dla popularyzacji pamięci Ojca polskiej niepodległości.

 

 

Przekazaniu dotacji towarzyszyła uroczystość w dworku rodziny Lutosławskich w Drozdowie pod Łomżą. To właśnie tam ostatnie lata życia spędził Dmowski. To również docelowa lokalizacja przyszłego muzeum poświęconego jego osobie.

 

Jak ważną rolę w procesie odzyskiwania niepodległości odegrał Roman Dmowski, mówił profesor Jan Żaryn. To przede wszystkim zabiegi dyplomatyczne duetu Paderewski Dmowski na arenie międzynarodowej i niezwykle skuteczne zabieganie o polskie interesy podczas samej Konferencji Wersalskiej. Po 102. latach po tamtych wydarzeniach historycy jednoznacznie oceniają, że wkład Dmowskiego był wręcz niezbędny.

 

Kluczowa dla powstania muzeum jest dotacja z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Projekt utworzenia muzeum poświęconego pamięci i dokonaniom Romana Dmowskiego uzyskał 4 miliony zł wsparcia. Te środki umożliwią renowację dworku Lutosławskich i zaaranżowanie samego muzeum.

 

 

O dofinansowanie tego projektu zabiegał poseł z okręgu podlaskiego i wiceminister cyfryzacji przy KPRM Adam Andruszkiewicz. Obecny na wczorajszej uroczystości polityk przekazał symboliczny czek o wartości 4 mln zł na ten cel. Postać i dokonania Dmowskiego wciąż nie są dostatecznie znane w zbiorowej świadomości Polaków, tym bardziej dla młodszych pokoleń. Muzeum może przyczynić się do podniesienia poziomu społecznej wiedzy i promocji walorów przyrodniczych Ziemi Łomżyńskiej.

 

źródło: Prosto z Mostu, fot. Kamil Sienicki.

Zobacz więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze