28 C
Warszawa
poniedziałek, 22 lipca, 2024

Mur na granicy z Meksykiem powstanie. Donald Trump nie powiedział jeszcze ostatniego słowa?

Zobacz koniecznie

Marcin Starzonek
Marcin Starzonek
Pilanin, działacz społeczny, dziennikarz. Prywatnie entuzjasta szachów, historii i piłki nożnej.

„We need to build a wall and it has to be built quickly” – grzmiał podczas swojej kampanii prezydenckiej w 2015 roku Donald Trump. Było to jedno z założeń, które wprowadziło amerykańskiego miliardera na fotel prezydencki. Jak powszechnie wiadomo – tylko na jedną kadencję, ale czy rola Donalda Trumpa w amerykańskiej polityce dobiegła końca? 

Odebrano mu dostęp do Facebooka, zablokowano go na Twitterze. 45 Prezydent Stanów zjednoczonych został pozbawiony swoich największych narzędzi komunikacji – mediów społecznościowych. Mimo tego, Republikanin nie poddaje się i nie odchodzi z czynnej polityki. To, czy będzie startował o reelekcję w 2025 roku jest kwestią sporną, lecz jego dotychczasowe działania sugerują, że nie pożegnał się jeszcze z amerykańską polityką.

W dniu dzisiejszym Donald Trump uda się na granicę Teksasu z Meksykiem. Towarzyszyć mu będzie republikański Gubernator tego Stanu, Greg Abbott. Powodem wizyty byłego Prezydenta Stanów Zjednoczonych jest kryzys migracyjny, który rozpoczął się wraz z otwarciem granicy przez Prezydenta Joe Bidena. To właśnie dlatego Gubernator Teksasu już kilka tygodni temu podjął samodzielną decyzję o kontynuacji budowy wielkiego projektu, jaki jest mur. Jego finansowanie zapewni Stan Teksas oraz prywatni inwestorzy.

W ciągu ostatniego półrocza do Ameryki wkroczyło ponad 930,000 nielegalnych imigrantów z Meksyku – to największa liczba od czasów Prezydentury Trumpa. Głównymi problemami z tym związanymi są nie tylko wzrost przestępczości i nielegalnego handlu, ale także i ryzyko rozprzestrzenienia się koronawirusa. Choć nie odnotowano tam jeszcze preludium kolejnej jego fali, to Amerykanie boją się, że gdy ta nastąpi, będzie już za późno, aby zamknąć południowowschodnie granice.

Zobacz więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze