Perspektywa wydaje się być dla wielu magiczną i niezrozumiałą sztuką, która zaburza umiejętności percepcji postronnych obserwatorów. Niestety jednak często zdarza się, że używana jest w celach manipulacyjnych – tak właśnie powstają viralowe Fake Newsy. Jedną z ofiar takiego działania stał się Prezes PiS, Jarosław Kaczyński.
W niedzielę 20 czerwca odbyła się konwencja Partii Republikańskiej, na której ogłoszono oficjalne powstanie partii. Gościem specjalnym spotkania był Premier Jarosław Kaczyński, którego kamery nie odstępowały o krok. Z jednego niefortunnego ujęcia wydawać by się mogło, że lider Zjednoczonej Prawicy pomylił buty! Choć to tylko wina perspektywy, to internauci bardzo szybko zrobili z tego internetowy viral. Wydawać by się mogło, że to zwykłe poszukiwanie rozrywki przez internautów, jednak w dyskusję na poważnie włączyły się znane osoby ze świata mediów i politycy. Wśród osób i instytucji, które włączyły się w tę dyskusję mianem z brukowców, są m.in. Wojtek Szacki, Tygodnik „NIE”, a nawet eurodeputowany Radosław Sikorski.
Jarosław Kaczyński – wicepremier ds. bezpieczeństwa – najpierw wybrał się na kongres o tydzień za wcześnie, a jak już ogarnął kalendarz, to założył dwa różne buty.
— Wojtek Szacki (@szacki) June 20, 2021
— Tygodnik NIE (@TygodnikNIE) June 21, 2021
Kto nigdy nie założył butów od dwóch różnych par niech pierwszy rzuci kamieniem. pic.twitter.com/yrrzPzjuzA
— Radosław Sikorski MEP 🇵🇱🇪🇺 (@sikorskiradek) June 20, 2021
To właśnie ze zdjęcia umieszczonego pod ostatnim tweetem internauci wywnioskowali, że Prezes PiS założył dwa różne buty. Pomijając jakość zdjęcia, perspektywa rzeczywiście może sugerować niespójność w ubiorze Jarosława Kaczyńskiego. Nie zawsze jednak warto opierać swój światopogląd na podstawie jednego, niewyraźnego zdjęcia. Rzeczywistość jest bowiem zupełnie inna niż ta, której oczekiwaliby poszukujący sensacji. Wyjaśnienia tego nieporozumienia podjął się jeden z użytkowników twittera w poniższym Tweecie:
To są te dwa różne buty ?, może czas na wizytę u okulisty ?:) pic.twitter.com/q7hJ3ANfZM
— 🅿️iotr 🅰️ntoni 🇵🇱 (@malyy5) June 21, 2021
Niestety, pomimo wielu sprostowań, część internautów nie poprzestała siania fałszywych informacji. Tweety powielające te Fake Newsy z dnia na dzień uzyskują coraz więcej retweetów, polubień i udostępnień. Prezes Kaczyński z kolei posądzany jest na tej podstawie o demencję, zły stan zdrowia psychicznego i niedołężność – a wszystko to za sprawą jednego, sprawnie wytworzonego i wypromowanego Fake Newsa.