19.4 C
Warszawa
środa, 12 czerwca, 2024

Takiego poparcia PiS nie miał od dawna. Nowy sondaż daje do myślenia

Zobacz koniecznie

Media komentują od rana wyniki najnowszego sondażu IBRiS, w którym zdecydowanie wygrywa Zjednoczona Prawica. Na drugim miejscu niezmiennie od miesięcy plasuje się Polska 2050 Szymona Hołowni.

 

Wg sondażu aż 40.3% wyborców oddałoby głos na Zjednoczoną Prawicę. To najwyższy wynik od miesięcy i przełamanie bariery 40%, które daje obecnej koalicji rządzącej trzecią z rzędu większość w Sejmie.

 

Drugi w badaniu niezmiennie od miesięcy ruch, a raczej partia Szymona Hołowni – Polska 2050. Z poparciem powyżej 20% wyprzedza zamykającą podium, choć słabnącą w ostatnim czasie Platformę Obywatelską. Partię Borysa Budki popiera jedynie 15.9% wyborców.

 

Słaby wynik Platformy Nie może dziwić – partia zmaga się wiosną tego roku z poważnym kryzysem przywództwa i wizerunku, z którego wciąż nie może się odbić. PiS z kolei dystansuje i zwiększa przewagę nad konkurencją dzięki ofensywie programowej – Polskim ładzie i przyjęciu Funduszu Odbudowy. W sukurs koalicji Prezesa Kaczyńskiego przyszła także kompromitacja opozycji w senacie, która najpierw opóźniała głosowanie a następnie nie byłą zdolna mimo większości przyjąć żadnych swoim poprawek.

 

Próg wyborczy przekroczyłaby zgodnie z sondażem IBRiS także Lewica – 9.4% głosów oraz notująca niewielki spadek Konfederacja – 7.3 procent. Rekordowa nie byłaby natomiast frekwencja: udział w wyborach deklaruje nieco ponad 46% respondentów.

Badanie przeprowadzono 28 maja br. metodą CATI (wywiady telefoniczne) na próbie 1100 dorosłych Polaków. Uwzględnia głosy zdecydowanych wyborców. 

Zobacz więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze