11.7 C
Warszawa
wtorek, 27 września, 2022

Czeski senat zatwierdził prawo do użycia broni w obronie własnej oraz innych

Zobacz koniecznie

Czechy. Prawo do obrony siebie i innych bronią. Senat zdecydował.

Zgodnie z oczekiwaniami czeski Senat zaakceptował poprawki do Karty Podstawowych Praw i Wolności. Teraz wszyscy czekają na podpis prezydenta, ten nie może zawetować ustawy konstytucyjnej, więc jest to tylko formalność.

Czechy. Prawo do samoobrony bronią

Karta Podstawowych Praw i Wolności od teraz będzie uzupełniona o zapis, że „prawo do obrony własnego życia lub życia innej osoby, nawet przy użyciu broni, jest gwarantowane na warunkach określonych w ustawie”. Inicjatorzy zmiany twierdzą, że ten ruch będzie wzmacniał pozycję Czech w rozmowach na temat unijnych regulacji.

-Propozycja ma nie tylko charakter symboliczny, ale może również służyć jako zabezpieczenie na przyszłość” – powiedział Martin Červíček (ODS). Dodał, że tendencja w UE wskazuje na zakaz noszenia jakichkolwiek przedmiotów, które mogą posłużyć jako broń. Jego zdaniem takie rozwiązania nie zwiększą bezpieczeństwa, ponieważ przestępcy będą zdobywać broń nielegalnie.

W czeskim senacie za uzupełnieniem listy o zapis dotyczący broni głosowało 54 z 74 senatorów. Do przegłosowania zapisu potrzebnych było co najmniej 45 głosów.

Nowelizacja przepisów wynika z petycji podpisanej przez 102 tysiące osób. Inicjatorzy akcji chcieli przeciwstawić się koncepcji KE, która chciałaby ograniczyć nawet legalne posiadanie broni. Zdaniem pomysłodawców projektu takie rozwiązania nie mają sensu, ponieważ prowadzą do wzrostu liczby broni posiadanej nielegalnie.

Komisja Europejska swoje stanowisko uzasadniła m.in. koniecznością podjęcia środków przeciwko terroryzmowi. Krytycy tego pomysłu wskazują, że terroryści w znakomitej większości korzystają z broni zdobytej w nielegalny sposób.

W Czechach tylko osoba posiadająca pozwolenie na broń lub pozwolenie na broń może ją legalnie posiadać i nosić. Wyjątek stanowi broń, która nie podlega rejestracji. Osoba składająca wniosek musi mieć m.in. nieposzlakowaną opinię, kompetencje do czynności prawnych oraz brak przeciwwskazań medycznych.

Jak wynika z informacji czeskiej policji w tym kraju w ostatnim czasie rośnie liczba pozwoleń na posiadanie broni.
W 2016 roku policja zarejestrowała 300 307 pozwoleń na broń i 801 532 sztuk broni, z kolei w roku 2020 byłoto 307 372 wydanych pozwoleń na broń i 900 087 sztuk broni.

Zobacz więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najnowsze