18.8 C
Warszawa
poniedziałek, 15 lipca, 2024

Duda: Potrzebne zmiany w odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów

Zobacz koniecznie

-Wszystko wskazuje na to, że będą potrzebne zmiany ustawodawcze ws. systemu odpowiedzialności dyscyplinarnej – powiedział PAP Andrzej Duda.

Prezydent tym samym odniósł się do pisma, które skierowała do niego I prezes SN Małgorzata Manowska. Szefowa SN zaapelowała „o rozważenie skorzystania z kompetencji inicjatywy ustawodawczej, która pozwoliłaby na „efektywne i nie budzące zastrzeżeń” funkcjonowanie w Polsce systemu odpowiedzialności dyscyplinarnej.”

I Prezes SN w pismach przesłanych premierowi a także marszałkom Sejmu i Senatu prosiła o pochylenie się nad pracami legislacyjnymi, które umożliwią „efektywne i nie budzące zastrzeżeń” funkcjonowanie tego systemu.

We wszystkich swoich apelach, I Prezes Sądu Najwyższego pisała o sytuacji, jaka ma miejsce w sadownictwie po ostatnich orzeczeniach Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. „Niezależnie od grożących Rzeczpospolitej Polskiej, ewentualnych, daleko idących konsekwencji finansowych niewykonania orzeczeń TSUE, zwracam uwagę na wynikający ze wspomnianych orzeczeń, faktyczny paraliż systemu odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów, który utrzymuje się od roku, a w ostatnich tygodniach drastycznie się nasilił” – napisała Małgorzata Manowska.

Prezydent popiera stanowisko I Prezes SN

Andrzej Duda zapytany przez PAP o zdanie na temat apelu Manowskiej, odpowiedział, że „zgadza się z panią prezes całkowicie”. Jak dodał, twierdzi, że system odpowiedzialności dyscyplinarnej powinien być w Polsce skuteczny oraz taki, aby społeczeństwo miało poczucie, że ta odpowiedzialność faktycznie istnieje.

Koniec z immunitetem dla sędziów? Obserwatorzy komentują

-Być może należy rozważyć wprowadzenie takich regulacji, jak w niektórych krajach UE. Są miejsca, gdzie sędziowie pozbawieni są immunitetu – mówi jeden z warszawskich adwokatów.

Zobacz więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze