-2.7 C
Warszawa
piątek, 8 grudnia, 2023

Znane lody wycofane ze sklepów! Wykryto w nich groźną substancję

Zobacz koniecznie

Ze sprzedaży wycofano kilka produktów lodowych firmy Milka. Decyzja objęła Polskę oraz kilkanaście innych państw UE.

Według informacji przekazanych przez firmę Froneri, powód, to potwierdzenie obecności w produktach tlenku etylenu. Jak dowiadujemy się od Froneri „powodem decyzji jest obecność tlenku etylenu (ETO) w jednej z substancji stabilizujących dostarczonej przez naszego dostawcę, w stężeniu niezgodnym z normami dozwolonymi przez przepisy Unii Europejskiej”.

Główny Inspektorat Sanitarny już wcześniej przekazał, że tlenek etylenu, to substancja szkodliwa dla zdrowia, a jego obecność w żywności jest zabroniona w krajach członkowskich Unii Europejskiej.

Lody Milka wycofane ze sprzedaży. Wykryto w nich tlenek etylenu

-Stabilizatory roślinne stosowane w zakładach FRONERI w Polsce są dostarczane jako mieszanka różnych substancji stabilizujących i używane są w bardzo małych ilościach w produkcji naszych produktów lodowych, więc stężenie tlenku etylenu w gotowych produktach lodowych jest śladowe i prawdopodobieństwo wystąpienia ryzyka związanego z bezpieczeństwem żywności jest bardzo niskie” – czytamy w komunikacie.

Tlenek etylenu jest substancją sklasyfikowaną w unijnym rozporządzeniu pod oznaczeniem 1B – „oznacza to jej rakotwórczość, mutagenność lub szkodliwy wpływ na rozrodczość. Długotrwały kontakt z dużymi ilościami substancji może powodować bóle głowy, mdłości, wymioty, biegunkę, trudności w oddychaniu i oparzenia skóry” – czytamy w treści rozporządzenia.

Według informacji przekazanych przez odpowiedzialnego za PR w firmie Froneri, Piotra Kunę problem dotyczy wielu krajów UE. Kierownik ds. Zasobów Ludzkich i PR powiedział Polsat News, że są to kraje, takie jak : Francja, Niemcy, Hiszpania, Wielka Brytania, Malta, Dania, Polska, Portugalia, Andora, Austria, Holandia, Belgia, Grecja, Cypr i Rumunia”.

Lody Milka wycofane. Chodzi o kilka produktów

W naszym kraju problem dotyczy kilku produktów marki Milka.– Nasz dostawca prowadzi dalsze badania w celu ustalenia, w jaki sposób substancja stabilizująca została pierwotnie zanieczyszczona. Produkty są wycofywane z rynku w związku z niezgodnością regulacyjną z przepisami UE – powiedział Kuna.

Według nieoficjalnych informacji przedstawicieli FACUA wycofane mają zostać lody 46 marek Nestle, produkowanych w przedsiębiorstwach Froneri, w tym Nestlé, Milka, Toblerone, Nuii, Oreo, Princessa i inne. Lista jest dostępna na stronie organizacji.

Zobacz więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze