18.8 C
Warszawa
poniedziałek, 15 lipca, 2024

Minister przestawił wyczekiwany przez rolników program. 200 milionów czeka na chętnych [WIDEO]

Zobacz koniecznie

Minister Grzegorz Puda przestawił program odbudowy gospodarstw dotkniętych wirusem ASF. Na wtorkowej konferencji prasowej mówił: „to długofalowa strategia na przyszłość, a nie tylko doraźna pomoc. Będziemy wprowadzać rozwiązania w możliwie najkrótszym czasie tak, aby były zgodne z przepisami krajowymi i unijnymi”.

 

„Na moje polecenie Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi rozpoczęło pracę nad programem odbudowy gospodarstw po #ASF. W ramach programu wdrażane będą nowe oraz zmodyfikowane istniejące już instrumenty wsparcia finansowego dla utrzymania lub odbudowy produkcji zwierzęcej w zakresie chowu i hodowli świń. Program ma zawierać również zmiany, które efektywniej wesprą odbudowę małych i średnich gospodarstw.” – napisał na swoim profilu w mediach społecznościowych Grzegorz Puda.

 

Program wsparcia gospodarstw, które ucierpiały w skutek ASF, przewiduje wypłatę aż 200 milionów złotych dla rolników. 150 mln jako dotacje bezpośrednie, a czwarta część całej kwoty – 50 mln zł, ma być przeznaczona na tzw. bioasekurację. To najskuteczniejsza metoda walki z ASF, polegająca na odseparowaniu trzody od wirusów z zewnątrz.

 

Program Ministra Pudy zakłada wsparcie dla gospodarstw rolnych w kilku kluczowych obszarach: bioasekuracji, eliminacji zjawiska niższej ceny, osłony zaciągniętych zobowiązań cywilnoprawnych, wsparcia w zakresie przetwórstwa i skracania łańcucha dostaw oraz udzielania kredytów na odbudowę skutków wyrządzonych wirusem afrykańskiego pomoru.

 

Środki na wsparcie rolników obejmą, jak informuje strona ministerstwa rolnictwa, zakup specjalistycznego sprzętu do przechowywania i transportowania produktów z trzody chlewnej oraz materiałów budowlanych i urządzeń do bioasekuracji.

 

Zobacz więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze