9.9 C
Warszawa
wtorek, 4 października, 2022

Ogromna zmiana w dowodach osobistych już od 27 lipca!

Zobacz koniecznie

27 lipca wyłączono możliwość ubiegania się o dowód osobisty w formie dokumentu elektronicznego.

Jeszcze w poniedziałek, 26 lipca można było poprzez rządowy portal gov.pl ubiegać się o dowód osobisty, posiadając profil zaufany albo e-dowód. Od dziś możliwość tę wyłączono. Teraz o dowód wnioskować można tylko osobiście. Dotyczy to zarówno osoby dorosłe , jak i dzieci do piątego roku życia.

Dlaczego zmiany wchodzą w życie? Wszystko z uwagi na to, że od 2 sierpnia miały wejść w życie nowe przepisu dotyczące dowodów tożsamości. Nowy dokument ma posiadać dane biometryczne w postaci odcisków palców. Z tego powodu nie będzie możliwości złożenia wniosku online.

Nowy dowód 2021

Zmiany mają ma na celu ograniczenie ryzyka fałszowania dokumentów oraz przestępstw przeciwko wiarygodności dokumentów. W dokumencie znajda się odciski palców a także własnoręczny podpis jego posiadacza. Wprowadzone zmiany będą pomagać także w zwiększaniu bezpieczeństwa transakcji na rynkach finansowych 

Zmiany mają na celu usunięcie różnic w zabezpieczeniach dokumentów między różnymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.

Proces wymiany dowodów będzie miał charakter naturalny. Proces jego zakończenia jest przewidywany na 2031 rok.

Wprowadzone zmiany, to efekt dostosowania przepisów krajowej ustawy o dowodach osobistych do rozporządzenia, które wydał Parlament Europejski i Rada ws. poprawienia zabezpieczeń dowodów osobistych obywateli Unii i dokumentów pobytowych wydawanych obywatelom Unii oraz członkom ich rodzin, którzy korzystają z prawa do swobodnego przemieszczania.

Zobacz więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najnowsze