18.8 C
Warszawa
poniedziałek, 15 lipca, 2024

Przejście koronawirusa może mieć wpływ na inteligencję. Są wyniki badań

Zobacz koniecznie

Przejście koronawirusa może wpływać na inteligencję. Opublikowano wyniki badań.

Jak wynika z najnowszych badań przeprowadzonych przez brytyjskich naukowców, jeśli przebieg zakażenia koronawirusem był ciężki, wpływa to na naszą inteligencję. Osoby, które wymagały hospitalizacji, osiągnęły niższe wyniki w testach.

Osoby, które zostały zakażone koronawirusem w testach na inteligencję osiągały niższe wyniki, niż osoby, których nie dotknął COVID-19. Eksperci przeprowadzający badanie wskazują jednak, aby ostrożnie pochodzić do wniosków płynących z wyników badań, dopóki nie ma danych z obrazowania mózgu.

Przebadana grupa była zróżnicowana społeczno-ekonomicznie, co umożliwiło analizę wielu zmiennych, które finalnie pozwoliły złagodzić możliwość występowania różnic w poziomie inteligencji przed przejściem choroby.

Badanie zostało przeprowadzone przez naukowców z Imperial College London, Kings College London oraz uniwersytetów w Cambridge, Southampton i Chicago. Przebadali oni  w okresie od grudni 2020 r. 81 337 osób w ramach Wielkiego Brytyjskiego Testu Inteligencji, w tym 13 tys. osób, które przeszły zakażenie COVID-19.

Uwzględniając wiele czynników, takich jak płeć, wiek czy poziom wykształcenia, okazało się, że osoby, które dotknęło zakażenie koronawirusem, osiągają niższe wyniki w zadaniach wymagających planowania, rozumowania oraz rozwiązywania problemów niż te, które nie były zakażone koronawirusem.

– Wyniki te są zbieżne z doniesieniami o długim koronawirusie, w przypadku którego powszechne są „mgła mózgowa”, kłopoty z koncentracją i trudności ze znalezieniem właściwych słów – zaznaczają naukowcy.

Wyniki badania wskazują, że najgorsze wyniki w testach uzyskały osoby, które wymagały hospitalizacji. W tej grupie zaobserwowano spadek o 7 pkt w testach mierzących iloraz inteligencji. To więcej, niż spadek wśród osób, które doznały np. udaru.

Przejście koronawirusa obniża inteligencję? Naukowcy przestrzegają przed pochopnymi wnioskami

Jedna z możliwych przyczyn deficytu poznawczego może wynikać z trwających objawów COVID-19, jednak 4,8 proc. uczestników badania zgłosiło objawy jedynie rezydualne.

Naukowcy przeprowadzający badanie wskazują, że należy zachować ostrożność w wyciąganiu wniosków, dopóki nie ma danych z obrazowania mózgu. Zaznaczają jednak, że wyniki badania są bodźcem do prowadzenia dalszych badań w tym zakresie.

 

Zobacz więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze