12.8 C
Warszawa
wtorek, 4 października, 2022

Rząd przyjął projekt ustawy. Odszkodowania za szkody po szczepieniu

Zobacz koniecznie

Resort zdrowia potwierdził. Rząd przyjął  projekt ustawy, która powołuje Fundusz Kompensacyjny szczepień ochronnych.

-Rada Ministrów przyjęła dziś projekt ustawy powołującej Fundusz Kompensacyjny Szczepień Ochronnych, który zapewni pacjentom możliwość uzyskania świadczenia pieniężnego w sytuacji wystąpienia niepożądanych odczynów poszczepiennych (NOP) – czytamy na Twitterze resortu zdrowia.

Świadczenia będą wypłacane po otrzymaniu decyzji administracyjnej przez Rzecznika Praw Pacjenta.

Wysokość świadczenia będzie przede zależała zwłaszcza od długości okresu hospitalizacji. Dolny limit świadczenia kompensacyjnego ustalono na kwotę 10 tysięcy złotych, jeżeli M hospitalizacja potrwa od 14 do 30 dni. Z kolei maksymalna kwota świadczenia wynosi 100 tysięcy złotych, jeśli w szpitalu pacjent spędzi ponad 120 dni.

Jeśli po szczepieniu doznamy np. wstrząsu anafilaktycznego i będziemy wymagali obserwacji w szpitalu, to świadczenie z tego tytułu wyniesie 3 tysiące złotych.

Wypłacenie świadczenia nastąpi w przypadku objawów, które pojawiły się w wyniku przyjęcia szczepionki po 26 grudnia 2020 r. W przypadku szczepień przeciwko koronawirusowi – jeszcze przed wejściem przepisów w życie. Pozostałe szczepienia zostaną objęte nowym prawem  od 1 stycznia 2022 r.

Finansowanie funduszu ma się odbywać poprzez wpłaty firm farmaceutycznych a także hurtowni, które mają umowy na dostawy szczepionek do przeprowadzania obowiązkowych szczepień ochronnych realizowanych w ramach programu szczepień ochronnych. ze Skarbem Państwa.

Jeśli odczyn niepożądany wystąpi po przyjęciu szczepionki zakupionej przez Komisję Europejską, to wówczas odszkodowania będą finansowane z funduszu przeciwdziałania COVID-19.

Zobacz więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najnowsze