5.8 C
Warszawa
czwartek, 18 kwietnia, 2024

Poznajecie ten region? To USA, jeśli nie powstrzymamy topnienia lodowców.

Zobacz koniecznie

Marcin Starzonek
Marcin Starzonek
Pilanin, działacz społeczny, dziennikarz. Prywatnie entuzjasta szachów, historii i piłki nożnej.

Temat ekologii i klimatu coraz bardziej wybrzmiewa w mediach głównego nurtu, a coraz mniej osób prezentuje pogląd tzw. klimatycznego denializmu. Coraz więcej poświęca się również pracy i środków, aby badać potencjalne skutki postępującej degradacji środowiska. Efektem tego jest wideo, które mrozi krew w żyłach i mocno działa na wyobraźnię. 

O topnieniu lodowców mówi się od ponad kilkudziesięciu lat. Problem ten to nie żadna teoria – to po prostu fakt. Śniegi Kilimandżaro stopniały w ciągu 100 lat o ponad 80 procent. Lodowce w obszarze wschodnich Himalajów znikają na naszych oczach, a Kanadyjskie obszary lodowe w ciągu stulecia mają się skurczyć do kilkunastu procent.

Powyższe przykłady pokazują, że jest to zjawisko globalne. Denialiści mogą mówić „no i co z tego? To tylko lodowce – i tak ich nie widzieliśmy na oczy”. W rzeczywistości jednak, takie zmiany mogą mieć katastrofalne skutki. Po pierwsze – wahania klimatu. To właśnie przez nie w lutym Stany Zjednoczone nawiedziły arktyczne mrozy sięgające nawet -42 stopnie Celsjusza. To jednak dopiero początek – eksperci obeznani z tematem stworzyli film, który pokazuje, jak drastyczne zmiany mogą zajść, jeśli poziom wód podniesie się wskutek topnienia lodowców. Znaczna część Polski znika w nim w głębi oceanu – podobnie z Florydą, Chinami i wieloma innymi regionami. Całość została opublikowana przez portal Business Insider i zobaczycie ją poniżej.

Zobacz więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze