-1 C
Warszawa
czwartek, 7 grudnia, 2023

Uchylenie immunitetu prezesa NIK. Jaka większość jest potrzebna?

Zobacz koniecznie

Uchylenie immunitetu Marianowi Banasiowi? Wiemy, jaka większość głosów jest potrzebna.

W zeszły piątek Prokuratura Krajowa przekazała, że Prokurator Generalny wystąpił do marszałek Sejmu z wnioskiem o uchylenie immunitetu prezesowi NIK. Śledczy zamierzają postawić Marianowi Banasiowi kilkanaście zarzutów, jeden z nich dotyczy poświadczenia nieprawdy w oświadczeniach majątkowych.

Tego samego dnia prezes NIK poinformował za pośrednictwem Twittera, że jego syna zatrzymano na krakowskim lotnisku Balice. Syn Mariana Banasia wracał z wakacji wraz z żoną. Zatrzymania dokonali funkcjonariusze CBA.

Uchylenie immunitetu prezesa NIK jaka większość jest potrzebna aby to zrobić?

Jak wynika z przepisów, uchylenie immunitetu szefa NIK wymaga większości bezwzględnej ustawowej liczby posłów – 231 głosów – niezależnie od tego, ilu posłów będzie obecnych na sali. W przypadku Mariana Banasia uchylenie immunitetu nie musi być takie oczywiste.

Klub Prawa i Sprawiedliwości aktualnie zrzesza 232 posłów. Zdaniem osób z otoczenia sejmu nie ma pewności, że wszyscy zdecydują się oddać głos za uchyleniem immunitetu prezesowi NIK. Przypomnijmy – nawet uchylenie immunitetu nie odwołuje Mariana Banasia ze stanowiska prezesa Najwyższej Izby Kontroli.

 

Zobacz więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze