13 C
Warszawa
wtorek, 27 lutego, 2024

Zakaz handlu w niedzielę z zielonym światłem! Jest decyzja Trybunału.

Zobacz koniecznie

Marcin Starzonek
Marcin Starzonek
Pilanin, działacz społeczny, dziennikarz. Prywatnie entuzjasta szachów, historii i piłki nożnej.

Od marca 2018 roku konsekwentnie trwa wygaszanie działalności dużych sklepów w niedzielę. Choć podobne przepisy funkcjonują od lat w innych europejskich krajach, Konfederacja Lewiatan złożyła do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o rozpatrzenie tego przypadku w Polsce. Dzisiejszego popołudnia, po 3 latach, Instytucja ta opublikowała decyzję. Co z niej wynikł?

Kiedy zakaz handlu w niedzielę wchodził w życie, był gorącym tematem w mediach i wywoływał kontrowersje. Stopniowe wygaszanie handlu w dzień święty doprowadziło do stanu obecnego, czyli stanu, w którym niemal w każdą niedzielę sklepy są zamknięte. Choć lista wyjątków od tej ze względu na działalność placówki mocno urosła, Polacy i tak zauważalnie więcej czasu spędzają w domach. Lista ta niejednokrotnie była również polem do nadużyć, ale idei nie udało się obalić drogą pomysłowości.

Konfederacja Lewiatan już u początku działania tej ustawy wyrażała swój sprzeciw. Zamiast kombinować – od razu skierowała swoje działania na drogę sądową. Wystąpiła z wnioskiem do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie ustawy pod względem zgodności z konstytucją.

Trybunał badał tę sprawę konsekwentnie od 2018 roku. Choć wiele przedsiębiorstw wiązało z tą sprawą wielkie nadzieje – decyzja Instytucji rozwiała ich wszelkie wątpliwości. Dziś, po wyroku TK, stan prawny pozostaje niezmieniony! Sąd jednoznacznie orzekł, że Ustawa o zakazie handlu w niedzielę jest zgodna z konstytucją.

Przypominamy, że do tego prawa należy przestrzegać pod groźbą sporych restrykcji. Za złamanie zakazu może zostać nałożona kara od tysiąca, do nawet stu tysięcy złotych! Uporczywe jego łamanie może natomiast poskutkować pozbawieniem wolności. Warto pamiętać również, że spod zakazu wyjęto sporą liczbę podmiotów – m.in. Małe, prywatne sklepy osiedlowe, drogerie czy placówki pocztowe.

 

Zobacz więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze