20.9 C
Warszawa
sobota, 22 czerwca, 2024

Znana ekspertka od klimatu przewiduje przyszłość. Nie wygląda to dobrze!

Zobacz koniecznie

Marcin Starzonek
Marcin Starzonek
Pilanin, działacz społeczny, dziennikarz. Prywatnie entuzjasta szachów, historii i piłki nożnej.
Kilka lat temu edukacja klimatyczna stała na dużo niższym poziomie, a wielu Polaków nie zdawało sobie sprawy z wagi problemu. Choć problem ten wciąż się pogłębia, to społeczeństwo zaczyna być coraz bardziej świadomie konsekwencji swojego działania. Tylko czy nie obudziliśmy się za późno? Znana ekspert od klimatu prognozuje przyszłość. 

Dziś do prawdziwości zagadnienia, jakim są zmiany klimatu, większości osób przekonywać nie trzeba. Wielu z nas odczuwa to na własnej skórze, a w innych regionach świata jest jeszcze gorzej. Drastycznym przykładem może być fala zimna, która uderzyła w Stany Zjednoczone w lutym tego roku. W Stanach, w których nigdy nie było zimy, tego roku temperatura spadła aż do -40 stopni Celsjusza! Problem ten będzie się tylko pogłębiał – wskazuje dr Joanna Remiszewska-Michalak w rozmowie z Onetem.

Pani doktor Remiszewska-Michalak to znana fizyk atmosfery i niepodważalny autorytet w swojej dziedzinie. W rozmowie z niemiecką redakcją zdradziła, jakie są jej przewidywania co do najbliższej przyszłości. Te skutki poczują nie tylko nasze wnuki, ale być może nawet i my!

Przewidujemy, że będzie to świat, w którym będziemy w stanie przetrwać, ale nie wiemy dokładnie, co się stanie. Na pewno zmniejszy się nam przestrzeń do życia. Będzie też ona znacznie niższej jakości

Choć nie przewiduje jeszcze ostatecznej samozagłady ludzkości, to jej predykcje nie wydają się zbyt optymistyczne. W dalszej części rozmowy wspomina także o tym, że drastycznie zmieni się nasza dieta, a wszelkie dobra konsumpcyjne znacznie podrożeją. XXI wiek nazywa natomiast wiekiem bitwy o wodę. Wobec topnienia lodowców nieuchronne są także zmiany geograficzne, ale to zagadnienie poruszaliśmy ostatnio w tym artykule wraz z wideo.  

Wizja, którą kreuje uczona, do złudzenia przypomina scenariusz dla jakiegoś dobregofilmu postapokaliptycznego. To jednak może stać się prawdą – dołóżmy zatem wszelkich starań, aby takie predykcje pozostały jedynie w sferze przewidywań.

Zobacz więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze