28.5 C
Warszawa
wtorek, 18 czerwca, 2024

72-latek ma na koncie emerytalnym 400 tysięcy. ZUS nie chce ich wypłacić. Powód? Typ umowy

Zobacz koniecznie

72-letni emeryt wypracował 400 tysięcy złotych, które są na jego koncie emerytalnym. Nie może z mich jednak skorzystać.

ZUS nie chce wypłacić seniorowi zgromadzonych środków, choć ten pracował na nie 20 lat. Nie wliczają się one bowiem do stażu pracy. Wszystko przez umowy zlecenie. Z obliczeń emeryta wynika, że z tego powodu jego świadczenie jest niższe o ok. 1000 złotych miesięcznie.

Staż pracy, to okres w którym zatrudniony świadczył pracę na podstawie umowy o pracę, powołania, mianowania, wyboru lub spółdzielczej umowy o pracę. Nie ma tu znaczenia ilość etatu ani sposób rozwiązania poszczególnych umów. Jednakże do stażu pracy ZUS nie wlicza zatrudnienia na podstawie umowy zlecenie.

Historię 72-latka opisał portal Money.pl. Emeryt przez wiele lat pracował jako policjant. Mimo przejścia na policyjną emeryturę nadal zarabiał, pracując na umowach zlecenie. Mimo iż od tego typu umów odprowadza się składki do ZUS, to istnieją pewne różnice między tego typu umową a umową o pracę.

Umowa zlecenie a emerytura. Czy ZUS nie wlicza jej do stażu pracy?

Były policjant otrzymuje świadczenie z ZER oraz dodatkowo z ZUS. Jednakże – jak twierdzi – po 20 latach stażu pracy i odprowadzania niemałych składek, łącznie miesięcznie otrzymuje niezbyt zadowalające 1600 złotych.

-Według moich obliczeń moja emerytura z ZUS-u powinna być o mniej więcej 1000 złotych wyższa. Problem w tym, że przez 20 lat pracy na umowie zlecenie, nie mam na taką emeryturę wystarczająco długiego stażu pracy, więc ZUS nie widzi podstaw do jej zwiększenia – powiedział pan Paweł portalowi Money.pl

Umowa zlecenie. Czy wlicza się do stażu pracy?

„Reasumując, umowa zlecenie jest specyficzną umową, która mimo oskładkowania na zasadach podobnych jak w przypadku umowy o pracę, nie ma możliwości zaliczenia okresu zatrudnienia na jej podstawie do stażu pracy, jednak przy odpowiednim oskładkowaniu ma znaczący wpływ na wysokość przyszłej emerytury pracowników” – możemy przeczytać na stronie aplikuj.pl.

Zobacz więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze