29.7 C
Warszawa
poniedziałek, 15 lipca, 2024

Andruszkiewicz ogłosił patronkę dworca PKP w Białymstoku. To Danuta Siedzikówna „Inka”! [WIDEO]

Zobacz koniecznie

Dworzec PKP w Białymstoku przyjmie jeszcze w sierpniu patronat Danuty Siedzikówny ps. „Inka”. Wspólną decyzję lokalnych władz i zarządu PKP ogłosił dziś sekretarz stanu w KPRM Adam Andruszkiewicz, inicjator tej propozycji. 

 

„Ten piękny dworzec niedawno został zmodernizowany. Także trwają prace nad tym żebyśmy szybkimi pociągami mogli jeździć m. in. do Warszawy, czy w stronę Ełku. Jest to dla nas bardzo ważne. Chcieliśmy również zadbać o wizytówkę patriotyczną tego miejsca. Chcielibyśmy, żeby ten piękny dworzec miał swojego godnego patrona. W związku z powyższym zwróciłem się z taką prośbą do zarządu PKP. Po konsultacji ze środowiskiem białostockim, naszymi mieszkańcami i wspólnie z radnymi klubu PiS w Białymstoku uznaliśmy, że takim świetnym patronem będzie Danuta „Inka” Siedzikówna” – mówił na dzisiejszej konferencji prasowej w Białymstoku podlaski poseł Adam Andruszkiewicz.

 

Polityk zapowiedział, że 28 sierpnia odbędzie się uroczystość nadania imienia i odsłonięcie tablicy pamiątkowej. Zdaniem zgromadzonych na konferencji polityków będzie to świetny sposób na uczczenie pamięci i popularyzację postaci Inki. Jak podkreślił współpracownik ministra Marcin Zabłudowski, starsze pokolenia nie mają pełnej świadomości historycznej. Przed 1989 rokiem program edukacji wykluczał zasługi i wymazywał pamięć o Żołnierzach Wyklętych. Nadanie dworcu patronatu Inki pomoże poprawić ten stan rzeczy.

 

„Chcemy, żeby była jeszcze bardziej znana. Chcemy, żeby wszyscy mieszkańcy naszego województwa, wyjeżdżając z dworca, mogli podziwiać piękną tablicę, która zostanie tutaj właśnie wymurowana z wizerunkiem Danuty Siedzikówny. Ale także wszyscy mieszkańcy Polski, który będą przyjeżdżać do Białegostoku, żeby przez tego patrona byli witani. Żeby wiedzieli, że takie wartości jak „Bóg, Honor, Ojczyzna”, wartości niepodległej Polski mieszkańcom miasta, jak i całego województwa przyświecają. Że jesteśmy dumni z legendy żołnierzy niezłomnych” – dodał Andruszkiewicz.

 

To kolejny akt upamiętnienia Inki na Podlasiu, skąd pochodziła sanitariuszka AK. W Białymstoku i Narewce od kilku lat stoją jej pomniki, a w samej stolicy województwa z inicjatywy mieszkańców jedna z ulic przybrała jej nazwę.

Zobacz więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze