Dymisja Jarosława Gowina wpłynęła na krajobraz polskiej polityki. Mimo że kilku polityków jego formacji postanowiło pozostać w Zjednoczonej Prawicy, to ciągle wiele osób zadaje pytania o stabilność większości sejmowej klubu Prawa i Sprawiedliwości. Sondaż SW Research dla rp.pl pokazuje, co o przyszłości parlamentu tej kadencji sądzą Polacy.
Ku zaskoczeniu wielu komentatorów aż 38,5 proc. ankietowanych jest przekonanych, że nowy Sejm i Senat wybierzemy szybciej niż w roku 2023 – na kiedy zaplanowano, zgodnie z porządkiem konstytucyjnym, kolejny wybory. Odmiennego zdania jest natomiast 28,6 proc. Polaków. Aż 32,9 proc. badanych nie ma w tej sprawie zdania.
Porozumienie opuściło rząd Mateusza Morawieckiego 11 sierpnia – po decyzji władz partii reagujących na ogłoszoną przez premiera dymisję Jarosława Gowina. Kilka dni później prezydent RP Andrzej Duda odwołał ze stanowiska dotychczasowego wicepremiera.
Powodem rozejścia się dróg Prawa i Sprawiedliwości oraz kilku polityków, którzy w roku 2019 dostali się do Sejmu z list tej partii w ramach współtworzonego obozu Zjednoczonej Prawicy, było krytykowanie sztandarowego projektu rządu – Polskiego Ładu – przez stronników Jarosława Gowina. Wicepremierowi nie podobały się także zmiany w przepisach medialnych.
Źródło: wpolityce.pl / rp.pl