20.2 C
Warszawa
czwartek, 13 czerwca, 2024

Najwięcej zakażeń koronawirusem od czerwca! Eksperci prognozują dalsze wzrosty. Zdążysz przygotować się na IV falę?

Zobacz koniecznie

Tak wiele nowych zakażeń SARS-CoV-2 w ciągu 24 godzin nie było od czerwca! Chociaż na razie liczby nie powalają – szczególnie gdy pomyślimy o „wynikach” z marca i kwietnia – to eksperci ostrzegają: w najbliższych tygodniach liczba nowych przypadków będzie liczona w tysiącach. Jednak cały czas możemy przygotować się na IV falę!

We wtorek 10 sierpnia odnotowano w Polsce 200 nowych zakażeń koronawirusem. To najwięcej od czerwca. Co gorsza, w środę „pozytywny” wynik otrzymały zaledwie dwie osoby mniej – 198. Widać więc wyraźnie, że problem – po chwilowej przerwie – powraca. Niestety cały czas wiele osób zachowuje się, jakby pandemii w ogóle nie było, co może przyspieszyć nadejście IV fali zakażeń i zachorowań.

Eksperci zapytani przez RMF FM o perspektywy na najbliższe tygodnie uważają, że musimy spodziewać się, iż liczba nowych dziennych zakażeń znów będzie liczona w tysiącach. Wszystko przez bardziej zakaźny wariant Delta oraz fakt, że wielu spośród wyjeżdżających na wakacje nie jest zaszczepionych przeciwko COVID-19. Tymczasem szczepienia nie tylko w bardzo wysokim stopniu chronią przed ciężkim przebiegiem choroby i zgonem z jej powodu, ale także istotnie ograniczają transmisję wirusa SARS-CoV-2. Wskazują na to chociażby wyniki badań z Singapuru.

„Przez pierwsze 5-6 dni od choroby ładunek wirusa w nosogardzieli jest porównywalny wśród osób w pełni zaszczepionych i niezaszczepionych. Oznacza to, że przez ten okres z dużym prawdopodobieństwem zaszczepieni i niezaszczepieni zakażeni zarażają innych dokładnie tak samo. Jednak duża zmiana zaczyna się od 5-6 dnia od infekcji. Wtedy wśród w pełni zaszczepionych chorych na wariant Delta ładunek wirusa zaczyna znacznie szybciej maleć niż wśród niezaszczepionych” – relacjonuje wyniki badań Maciej Roszkowski, a za nim facebookowy profil Fundacja Szczepienia – Rozwiewamy Wątpliwości [zobacz więcej: tutaj]

Niestety jednak cały czas w Polsce liczba osób w pełni zaszczepionych nie przekracza 50 procent. I to pomimo faktu, że szczepionki są dostępne na wyciągnięcie ręki! Takiej komfortowej sytuacji zazdroszczą nam w dziesiątkach krajów świata.

W rozmowie z RMF FM dr Michał Sutkowski, rzecznik Kolegium Lekarzy Rodzinnych, przyznaje, że obecnie ciężko jest przekonać do szczepień osoby nieprzekonane i niestety istnieje ryzyko, że nie przyjmą one preparatu chroniącego przed COVID-19. Co więcej, niechętna wobec szczepień grupa 30-, 40- i 50-latków często uniemożliwia zaszczepienie seniorów, którymi się opiekują.

Dane z ostatniego miesiąca wskazują, że najczęściej SARS-COV-2 zarażały się osoby przed 40. rokiem życia. Zagrożenie, jakie taka sytuacja stanowi dla niezaszczepionych seniorów z ich bliskiego kręgu, jest oczywiste.

Warto być więc mądrym przed szkodą i zaszczepić się czym prędzej oraz pomóc w szczepieniu naszym rodzicom i dziadkom. W ten sposób znacząco zwiększamy szanse, by nasza rodzina przeszła przez IV falę pandemii bez trudności. Cały czas jest szansa zdążyć przed najgorszym!

Źródło: rmf24.pl / Facebook

Fot.: Pixabay.com (Angelo Esslinger)

Zobacz więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze