9 C
Warszawa
niedziela, 4 czerwca, 2023

Posiadasz numer w sieci Play? Sprawdź na co jesteś narażony…

Zobacz koniecznie

Już od kilku dni klienci polskich operatorów są nachalnie atakowani. Tym razem hakerzy próbują zainfekować smartfony Polaków podając fałszywy linki z informacją o szczepieniach.

W ostatnim czasie klienci Play są napastowani SMS-ami z informacjami o szczepieniu przeciwko COVID-19. To nic innego jak kolejna kampania phishingowa, która ma na celu kradzież danych.

Hakerzy wysyłają wiadomości SMS o treści: „Została wyznaczona data kolejnego szczepienia. Więcej informacji w aplikacji. [link, może być różny zależnie od odbiorcy]” – zdarza się, że treść SMS jest nieco inna. Klienci innych operatorów też dostają podobne wiadomości, lecz jest to o wiele rzadsze zjawisko.

Oszuści upodobali sobie smartfony z systemem operacyjnym Android. Po kliknięciu w link widniejący w wiadomości, użytkownik zostaje przekierowany na stronę łudząco podobną do sklep Google Play lub inną stronę oferujące pobranie aplikacji np. mObywatel. Zainstalowanie programu pozwala przestępcom przejąć kontrolę nad smartfonem.

„Tego typu akcje mają najczęściej na celu wyłudzenie danych. Dlatego też nie należy klikać na linki, jeśli nie wiemy skąd pochodzą. Warto też przyjrzeć się po uruchomieniu aplikacji jakich uprawnień ona żąda. Jeśli aplikacja wspierająca zarządzanie finansami chce uzyskać dostęp do biblioteki zdjęć, staje się to bardzo podejrzane. Poza tym należy cyklicznie przeglądać i usuwać te nieużywane. Dobrą praktyką jest używanie oprogramowania antywirusowego” – sugeruje Dariusz Woźniak z firmy Marken, dystrybutora rozwiązań Bitdefender w Polsce.

Cyberprzestępcy cały czas udoskonalają swoje metody działania. Hakerom sprzyja sytuacja jaka panuje na świecie i wymyślają kolejne sposoby. Niestety ludzie instalują na smartfonach coraz więcej aplikacji, nad którymi nie panują.

Zobacz więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najnowsze