16.2 C
Warszawa
wtorek, 27 lutego, 2024

Posłowie Gowina tworzą nową podmiotowość. „Polska OdNowa” została powołana.

Zobacz koniecznie

Marcin Starzonek
Marcin Starzonek
Pilanin, działacz społeczny, dziennikarz. Prywatnie entuzjasta szachów, historii i piłki nożnej.

W mediach od początku konfliktu na linii PiS-Porozumienie mówi się o przyszłości tych, którzy odeszli z Partii Jarosława Gowina. Niektórzy sugerowali dołączenie do Partii Republikańskiej, inni wchłonięcie posłów przez PiS. Tymczasem stworzyli oni zupełnie nową podmiotowość w Parlamencie. 

O przyszłości byłych posłów Porozumienia spekuluje się od początku wyrzucenia Gowina z rządu. Pierwotnie komentatorzy przepowiadali, że zasilą oni szeregi PiS lub Partii Adama Bielana. Te plotki zdementował między innymi Wiceminister Grzegorz Piechowiak, o czym pisaliśmy wczoraj. Wspominał On, że parlamentarzyści, którzy opuścili Porozumienie, będą dalej trzymać się razem. Wykluczył jednak transfer do PiSu lub Partii Republikańskiej.

Jego słowa okazały się być prawdziwe – dziś na swoim Twitterze Marcin Ociepa powiadomił o utworzeniu nowej podmiotowości. Czwórka byłych posłów Porozumienia oraz Andrzej Gut-Mostowy, który jeszcze nie zadecydował o swojej przyszłości, powołali nowy zespół parlamentarny. Zajmować się on będzie obronnością oraz rozwojem, czyli w sumie tematami, którymi ci posłowie zajmowali się od dłuższego czasu.

 

Zespół ten tworzą osoby, które pomimo braku legitymacji którejkolwiek z partii współtworzących Zjednoczoną Prawicę, zdecydowali się wspierać dalej ten polityczny projekt. Wraz z posłami Kukiza gwarantują oni minimalną przewagę w sejmie, co gwarantuje rządowi Mateusza Morawieckiego stabilną administrację.

Warto jednak nadmienić, że Zespół Parlamentarny, jako forma zrzeszenia się w Parlamencie, nie pełni tak odrębnej i istotnej funkcji jak Koło, czy Klub Parlamentarny. Ponadto taka forma zrzeszenia się nie wyklucza tej piątki posłów z obecności także w Klubie Parlamentarnym Prawa i Sprawiedliwości. Co więcej – wielu z nich wyraża otwartą chęć, aby w nim pozostać.

Zobacz więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze