26.2 C
Warszawa
wtorek, 18 czerwca, 2024

Minister Niedzielski ogłasza nowy program! Rząd przyjął Plan dla Chorób Rzadkich

Zobacz koniecznie

Minister Adam Niedzielski ogłosił powołanie rządowego Planu dla Chorób Rzadkich. To kompleksowy program opieki i leczenia szczególnie skomplikowanych i rzadkich przypadków. Polityk zapewnia, że żaden pacjent nie zostanie sam.  

 

„Dostęp do specjalistycznej diagnostyki, szczególnie badań genetycznych, nie był usystematyzowany, ale to się zmieni po wprowadzeniu Planu dla Chorób Rzadkich” – mówił dr Adam Niedzielski, minister zdrowia podczas konferencji prasowej w Instytucie Matki i Dziecka.

 

Rada Ministrów przyjęła wczoraj projekt Adama Niedzielskiego dotyczący leczenia chorób rzadkich. Jego elementami są utworzenie nowych laboratoriów i centrów kompetencyjnych oraz placówek dla osób z przypadłościami ujętymi w Polskim Rejestrze Chorób Rzadkich, którego opracowanie także zakłada projekt Ministra Zdrowia. Jak zapewnia Niedzielski, najważniejsze w przypadku leczenia tych przypadłości jest wczesna diagnostyka i specjalistyczne leczenie. Plan Ministra ma odpowiadać właśnie na te wyzwania.

 

Rząd na ten moment zdecydował o przeznaczeniu na ten cel 128 milionów złotych. Jak mówił minister Adam Niedzielski: „Plan jest niezbędny do zarządzania tak dużym obszarem zdrowotnym, przyczyni się on do ograniczenia udzielania zbędnych świadczeń opieki zdrowotnej, ponieważ dostęp do koordynowanej opieki nad pacjentami z chorobami rzadkimi pozwoli na szybszą diagnozę i rozpoczęcie leczenia, co zmniejszy liczbę dodatkowych hospitalizacji” .

 

Ponadto plan zakłada również utworzenie dedykowanej platformy informacyjnej nt. chorób rzadkich. Innym rozwiązaniem wygodnym dla pacjentów mają być paszporty potwierdzające występowanie u danej osoby takiej przypadłości. Pacjenci z tym dokumentem uzyskają dostęp do specjalnych leków i środków specjalnego przeznaczenia żywieniowego w chorobach rzadkich. Poniżej materiał wideo:

 

Zobacz więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze