21.8 C
Warszawa
wtorek, 21 maja, 2024

Szczepionka przeciw COVID-19 zmienia człowieka w szympansa? Ujawniono kto stoi za absurdalnymi fake newsami

Zobacz koniecznie

Na Facebooku oraz Instagramie pojawiły się materiały wysuwające pod adresem szczepionek przeciwko COVID-19 produkcji dwóch firm rozmaite, w tym całkowicie irracjonalne zarzuty. W wyniku śledztwa media społecznościowe usunęły setki kont oraz ujawniły, że za akcją stoi agencja reklamowa działająca w Federacji Rosyjskiej.

Działająca w Rosji dla nieznanego klienta firma marketingowo-reklamowa Fazze – zgodnie z ustaleniami śledczych Facebooka – chciała przy pomocy mediów społecznościowych (zamknięto 65 kont na FB i 243 na Instagramie) dyskredytować dwóch producentów szczepionek oraz płacić influenserom za atakowanie wybranych preparatów: amerykańsko-niemieckiej szczepionki mRNA Pfizera i BioNTech oraz brytyjsko-szweckiej szczepionki wektorowej AstraZeneki i Uniwersytetu Oksfordzkiego.

Interesujące, ale całkowicie odrealnione zarzuty miały uderzać szczególnie w drugiego z producentów. Firma działająca w Rosji chciała bowiem, by sugerowało, że szczepionka… zamienia człowieka w szympansa. Oczywiście nie brakowało szkalowania bezpieczeństwa preparatów.

Akcja dyskredytacji preparatów skierowana była przede wszystkim do odbiorców z Indii, Ameryki Łacińskiej i – w mniejszym stopniu – USA. Firma Fazze planowała kampanię poprzez media społecznościowe takie jak Facebook oraz Instagram.

Ponadto działająca dla nieznanego klienta firma skontaktowała się z influencerami z kilku innych krajów i zaproponowała im pieniądze w zamian za publikację materiałów budujących fałszywy obraz obu szczepionek. Jednak na nieszczęście organizatorów akcji dezinformacyjnej osoby z Niemiec i Francji, które otrzymały ofertę, ujawniły propozycję, jaką im złożono.

YouTuber Leo Grasset z Francji miał np. opublikować na Instagramie, TikToku lub YouTubie 45 lub 60 sekundowy materiał straszący rzekomo potężnym wskaźnikiem śmiertelności po przyjęciu szczepionki Pfizera i BioNTech. Gdy influencer poprosił Fazze o ujawnienie jej tajemniczego klienta – firma odmówiła. Grasset zareagował odrzuceniem oferty i ujawnieniem kulis negocjacji.

Amerykańska agencja prasowa AP zauważa, że Rosja wszelkimi możliwymi sposobami reklamuje własną szczepionkę przeciw COVID-19 – dotąd niezarejestrowany w Unii Europejskiej preparat Sputnik V. Kreml – zdaniem części analityków – traktuje sprzedaż swoich produktów jako działanie polityczne zwiększające lub zdobywające wpływy w określonych regionach świata. Facebook nie komentuje jednak ewentualnych motywów inicjatorów dezinformacyjnej kampanii.

Źródło: stefczyk.info

Fot.:Dim Hou/Pixabay.com

Zobacz więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze