6.1 C
Warszawa
sobota, 20 kwietnia, 2024

TVN24 formalnie zagraniczną telewizją? Zaskakujący manewr sposobem na brak koncesji od KRRiT

Zobacz koniecznie

Telewizja TVN24 próbuje rozwiązać swój problem z możliwym brakiem koncesji na nadawanie w Polsce. Podjęte działania mogą być jednak paliwem dla radykalnych krytyków stacji.

Jak informuje zarząd TVN S.A., stacja w lipcu złożyła wniosek o przyznanie koncesji w… Holandii. Owa prośba została rozpatrzona pozytywnie. Jeśli więc do 26 września Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nie wyda koniecznej licencji, stacja TVN24 będzie chciała nadawać swoje audycje dla odbiorców w Polsce w ten nietypowy sposób. Władze kanału przekonują bowiem, że takie działanie pozostanie zgodne zarówno z polskim, jak i unijnym prawem.

Mimo znalezienia – jak twierdzą – rozwiązania swoich problemów, szefowie TVN-u nie ustają w apelowaniu do polskich władz w sprawie przyjętej niedawno przez Sejm RP nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji. Stanowi bowiem ona, że podmioty gospodarcze spoza europejskiego obszaru gospodarczego nie mogą być w Polsce posiadaczem większości udziałów w mediach. Tymczasem grupa TVN, w tym liberalno-lewicowa stacja publicystyczno-informacyjna TVN24, należy do amerykańskiego koncernu Discovery, zaś Stany Zjednoczone nie są częścią EOG, który tworzą jedynie państwa należące do UE oraz EFTA (poza Szwajcarią).

Scenariusz z zagraniczną koncesją może okazać się jednak wodą na młyn dla krytyków stacji przekonujących o jej braku związków z polskością. Gdyby bowiem zdecydowano się na ów krok, to formalnie wpływ (i to nie mały!) na polskie życie publiczne miałaby należąca do Amerykanów stacja nadająca na mocy holenderskiej licencji.

Źródło: wpolityce.pl

Fot.: Drozdi-Pn, Public domain, via Wikimedia Commons

Zobacz więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze