13.4 C
Warszawa
piątek, 2 czerwca, 2023

ZROBIŁ TO! Wielki Sukces Polaka na międzynarodowym turnieju. Pokonał Mistrza świata!

Zobacz koniecznie

Marcin Starzonek
Pilanin, działacz społeczny, dziennikarz. Prywatnie entuzjasta szachów, historii i piłki nożnej.

Równolegle z Igrzyskami Olimpijskimi w Tokio, miejsce ma międzynarodowy turniej w szachach o Puchar Świata. Pisaliśmy o tym już na stronie, relacjonując poczynania polskiego arcymistrza. Dziś zadziwił nie tylko Polaków, ale i cały świat. 

Jan-Krzysztof Duda, 23-letni szachista z Wieliczki, zmierzył się dziś z Mistrzem Świata w szachach, Magnusem Carlsenem. Był to już półfinał prestiżowego turnieju o Puchar Świata i zwycięstwo na tym etapie gwarantuje udział w turnieju kandydatów. Nigdy żaden Polak nie wziął w nim udziału, więc presja ciążąca na Dudzie była ogromna. Mógł dokonać historycznego czynu.

I dokonał. Wielki Sukces Polaka. 

I zrobił to! Pomimo niepochlebnych przewidywań oraz lepszej pozycji Mistrza Świata, Jan-Krzysztof Duda pokonał Magnusa Carlsena i zakwalifikował się do finału Pucharu Świata w szachach. Rozegra w nim partię z Rosjaninem, Siergiejem Karjakinem, starszym od niego o 8 lat. Życzymy naszemu reprezentantowi sukcesu, ale co najważniejsze – Jan-Krzysztof Duda stał się pierwszym Polakiem w historii, który zmierzy się w turnieju o Mistrzostwo Świata. Czy Duda zajmie pozycję Magnusa Carlsena?

Póki co jest zbyt wcześnie, aby tak daleko sięgać wyobraźnią. Jan-Krzysztof udowodnił jednak, że jest w stanie grać na najwyższym poziomie szachowym. Na swoim koncie ma już drugie zwycięstwo z norweskim Mistrzem Świata, a to predestynuje go do gry o najwyższe cele.

Moment, w którym Magnus Carlsen poddał partię, obejrzycie poniżej:

Zobacz więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najnowsze