1.4 C
Warszawa
czwartek, 8 lutego, 2024

7 ciekawostek o zwierzętach, które ponoć mają 7 żyć! Kilka faktów z kociego życia.

Zobacz koniecznie

Marcin Starzonek
Marcin Starzonek
Pilanin, działacz społeczny, dziennikarz. Prywatnie entuzjasta szachów, historii i piłki nożnej.
Koty – jedni je kochają, inni nienawidzą. Niezależne od tego, jaki żywimy do nich stosunek, są istotną częścią popkultury i historii ludzkości. Wokół tych stworzeń narosło wiele mitów, jak na przykład to, że mają 7 żyć i zawsze spadają na cztery łapy. Mimo, iż zwierzęta te nie są aż tak spektakularne, to kilka ciekawostek na ich temat rzeczywiście może was zainteresować. Oto 7 rzeczy, których mogliście nie wiedzieć o kotach. 

 

 1. Koty to zwierzęta o niesamowitej budowie. 
  Budowa ich szkieletu jest imponująca w porównaniu do innych zwierząt lub ludzi. Wyjątkowa zwinność i elastyczność kotów jest zapewniona przez 53 kręgi – dla porównania, ludzki kręgosłup ma ich 34. Za kontrolę nad uszami odpowiada u nich aż 32 mięśni (U człowieka – 6). Dzięki temu mogą obracać swoimi uszami aż o 180 stopni. Około 10% ich kości znajduje się w ogonie. Koty mogą przeciskać się również przez bardzo ciasne szpary, ponieważ pozbawione są obojczyków.

 2. Koty są leniwe? To nie mit!
  Statystycznie koty spędzają ponad połowę swojego życia podczas snu! Waha się to u nich między 12, a aż 16 godzinami w ciągu dnia. Oznacza to, że dziesięcioletni kot przespał od 3 do 6 lat!
 3. Wzrok jest jedną z pięt achillesowych kota.
  O kotach z pewnością nie powiemy, że posiadają „sokoli zwrok”! Wręcz przeciwnie – z tym zmysłem jest u nich bardzo kiepsko. Przez umiejscowienie oczu, bardzo często nie widzą tego, co jest zaraz przed nimi. W dodatku są krótkowzroczne – widzą na około 36 metrów. Ich kąt widzenia to natomiast około 185 stopni. Są jednak też pozytywy – w ciemności bowiem widzą znacznie lepiej niż zwierzęta prowadzące dzienny tryb życia.
 4. Posiadają unikalny zmysł.

  Dzięki organowi Jacobsa, który umieszczony jest na ich języku, są w stanie smakować zapachu. Wskutek posiadania tego organu, potrafią rozróżniać znacznie więcej smaków niż np. ludzie.

 5. Lewo- lub prawo- „ręczność” jest związana z płcią.
  Zgodnie z badaniami naukowców z Uniwersytetu w Manchesterze, prawo- lub lewo- „łapkowość” jest związana z płcią. Odkryto, że kocury częściej używają prawej łapki, natomiast kocice – lewej.
 6. Tajemnica kotów utykających na drzewach.
  Dla kota wejście na drzewo nie jest żadnym problemem. Często jednak zdarza się, że nie potrafi z niego zejść. Wtedy najczęściej widzimy interwencje straży pożarnej. Dlaczego tak się dzieje? Winowajcą tego procederu jest budowa ich łapek! Konkretnie chodzi o pazury – zwrócone są w stronę wnętrza łapki kota, zatem umożliwiają mu wejście na drzewo. W żadnym jednak stopniu nie ułatwiają mu zejścia z drzewa – to dlatego często koty po prostu na nich utykają.
 7. Wbrew powszechnemu przekonaniu – nie powinny pić mleka!
  To informacja, którą każdy „kociarz” powinien znać. Młode kocięta rzeczywiście chętnie piją mleko i jest to pokarm dla nich wskazany. Między 6 a 8 tygodniem życia, koty tracą jednak zdolność do trawienia mleka. Pamiętajmy, że nie jest to ich naturalny pokarm i dorosłym kotom nie powinno się go podawać. 

Zobacz więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze