19.7 C
Warszawa
piątek, 22 września, 2023

Atom w Polsce szybciej niż myślisz! KGHM z Amerykanami zajmie się budową jądrowych źródeł energii

Zobacz koniecznie

Zarząd KGHM Polska Miedź S.A. zdecydował się wyrazić zgodę na trójstronne porozumienie z amerykańską firmą NuScale Power LLC oraz polskim PBE Molecule w sprawie budowy jądrowych źródeł energii. To kolejny ważny krok na drodze do rozwoju atomowej energetyki w Polsce.

„KGHM – polski gigant miedziowy, NuScale Power – amerykański lider wśród producentów reaktorów w technologii SMR i PBE Molecule podpisali wspólne zobowiązanie do rozwoju technologii SMR. Technologia małych reaktorów nuklearnych NuScale pozwala na produkcję czystej, odnawialnej i efektywnej kosztowo energii” – czytamy na stronie media.kghm.com.

„Czysta energia miałaby zasilać zakłady produkcyjne miedziowej spółki. W ramach współpracy planowane jest opracowanie i wybudowanie 4 małych modułowych reaktorów nuklearnych SMR, z opcją aż do 12 (o mocy zainstalowanej około 1GW). To potencjalnie największa tego typu instalacja na świecie. Realizacja projektu przewidziana jest do końca 2030 roku” – podaje spółka.

Poprzez inwestycję w małe reaktory KGHM chce dokonać własnej transformacji w stronę czystych źródeł energii. Firma kieruje się zarówno względami środowiskowymi jak i biznesowymi. To jednak nie wszystko, gdyż polska spółka będzie nie tylko odbiorcom technologii, ale także weźmie udział w jej rozwoju.

„Realizowana przez KGHM strategia zakłada, że do 2030 roku połowę zapotrzebowania na energię spółka pokryje z własnych źródeł, w tym z OZE. Polska Miedź prowadzi projekty budowy elektrowni fotowoltaicznych na terenie swoich oddziałów, jest jednym z sygnatariuszy porozumienie na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce, teraz do tego mixu energetycznego dołącza energia z małych reaktorów nuklearnych” – informuje spółka na swojej stronie internetowej.

Trójstronne porozumienie ma obowiązywać do 23 września 2024 roku. W jego ramach dojdzie do rozwoju technologii jądrowej poprzez repowering turbin węglowych lub rozwój energetyki atomowej w formie SMR. Pierwszy z reaktorów spółki KGHM ma ruszyć już w 2029 roku.

W czerwcu umowę dotyczącą technologii SMR zawarły PKN Orlen i Synthos.

Źródło: bankier.pl / media.kghm.com

Fot.: Pexels z Pixabay

Zobacz więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najnowsze