16.7 C
Warszawa
sobota, 23 września, 2023

Ostatnie dni na zgłaszanie „Ambasadora Młodego Pokolenia RP”!

Zobacz koniecznie

Marcin Starzonek
Pilanin, działacz społeczny, dziennikarz. Prywatnie entuzjasta szachów, historii i piłki nożnej.
Niezależnie od sympatii politycznych należy przyznać, że środowisko młodzieżowe w życiu publicznym w ostatnich latach wiele zyskało. Powołanych zostało wiele instytucji i przedsięwzięć na jego rzecz. Zainteresowani do 10 września będą mogli odwdzięczyć się osobom, które tych zmian dokonały i zagłosować w konkursie „Ambasador Młodego Pokolenia RP”. 

W minionych latach środowisko młodzieżowe wiele zyskało w przestrzeni publicznej i jest to fakt – nie opinia. Powołanych został szereg młodzieżowych instytucji, a rząd przedsięwziął również inicjatywy prawodawcze. Zmieniona została ustawa mówiąca o młodzieżowych radach, a przy instytucjach rządowych powołano wiele młodzieżowych rad. Za sprawą Rady Dialogu z Młodym Pokoleniem natomiast, rząd utrzymuje stały kontakt z młodzieżą. Od 2020 roku działa również pierwszy Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Młodzieżowej, Piotr Mazurek. W historii III Rzeczypospolitej rząd nigdy nie przeznaczał też tak dużych kwot na organizacje pozarządowe, w których często działają właśnie ludzie młodzi.

Warto wspomnieć również o tym, że inicjatywa w tym kierunku nie była wyłącznie odgórna. Młodymi interesują się także prywatne firmy i organizacje pozarządowe. Obie te kategorie inwestują niemałe pieniądze w to, aby rozwijać aktywną młodzież.

Celem uznania zasług różnych podmiotów w rozwoju młodego pokolenia, wspomniany Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Młodzieżowej ogłosił konkurs. Można w nim wskazać Ambasadorów Młodego Pokolenia RP. Udział w konkursie jest bezpłatny i wziąć w nim może każda osoba fizyczna do 30 roku życia. Znając różnorodność środowiska, które wspiera młodzieżowe inicjatywy, Pełnomocnik Mazurek podzielił konkurs na poniższe kategorie.

1. wzór godny naśladowania pod względem etyczno-moralnym i intelektualnym;
2. najaktywniejsza Młodzieżowa Rada Gminy/Młodzieżowa Rada Powiatu/Młodzieżowy Sejmik Województwa;
3. najbardziej przyjazny młodzieży samorząd lokalny w Polsce – gmina/powiat/województwo;
4. mecenas młodego pokolenia – osoba, która swoimi działaniami przyczynia się do wspierania postulatów ludzi młodych, działa aktywnie na rzecz młodzieżowego sektora – osoba fizyczna;
5. organizacja pozarządowa wspierająca działania młodych ludzi;
6. najprzyjaźniejsza firma wspierająca swoimi działaniami ludzi młodych;
7. najciekawsze wydarzenie wspierające rozwój polityki młodzieżowej w Polsce;
8. najaktywniejszy działacz młodzieżowy/wolontariusz – Lider Młodego Pokolenia;
9. najaktywniejsza i działająca na rzecz młodego pokolenia szkoła/uczelnia/środowisko naukowe.

Więcej szczegółów o konkursie można dowiedzieć się ze strony rządu >>KLIK<<.

Warto się jednak spieszyć! Zgłoszenia przyjmuje się tylko do 10 września bieżącego roku – został zatem mniej, niż tydzień!

Zobacz więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najnowsze