13 C
Warszawa
wtorek, 27 lutego, 2024

Zagrożony gatunek występujący tylko w Meksyku został odnaleziony… pod Szczecinem! Skąd on się tam wziął?!

Zobacz koniecznie

Ambystoma meksykańska to endemit – występuje tylko w okolicach jednego z jezior w Ameryce Północnej. Tymczasem mieszkanka województwa zachodniopomorskiego odnalazła płaza w podszczecińskim lesie. Skąd on się tam wziął?!

Najpewniej aksolotl (zwany poprawnie ambystomą meksykańską) został wypuszczony do leśnego strumyka przez osobę, która hodowała go w akwarium i… znudziła się zwierzęciem.

Egzemplarz odnaleziony przez panią Zofię ze Szczecina mierzy około 30 cm i – jak na aksolotla przystało – całkowicie różni się od naszych rodzimych gatunków. Jest m.in. półprzeźroczysty i nieco płaski. Ma także „różki”.

W środowisku naturalnym żyje około 1200 ambystom meksykańskich – jest to więc gatunek zagrożony wyginięciem, mimo że wiele osób hoduje je w akwariach. Co warte podkreślenia, wypuszczanie obcych naszej przyrodzie zwierząt na wolność grozi ich asymilacją. Tymczasem gatunki inwazyjne naruszają miejscowy ekosystem i grożą stworzeniom żyjącym na danym terenie.

W tym przypadku jednak najpewniej zwierzę z Puszczy Bukowej zdechłoby z powodu niskich temperatur. Tak się jednak nie stanie, gdyż znajduje się już w rękach Fundacji Dzikich Zwierząt Marzeny Białowolskiej i przebywa na kwarantannie.

Źródło: onet.pl

Zobacz więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze