16.2 C
Warszawa
wtorek, 27 lutego, 2024

Czym powinien być nowoczesny patriotyzm? Za nami I Ogólnopolski Kongres Młodych

Zobacz koniecznie

Często można odnieść wrażenie, że zainteresowanie losami Ojczyzny to domena pokoleń pamiętających chwile trudnego położenia Polski, zaś większość młodych aspiruje do stania się obywatelami świata. Jednak I Ogólnopolski Kongres Młodych „Nowoczesny patriotyzm” – jaki odbywał się w Krakowie od 9 do 10 października – pokazał, że nie trzeba mieć za sobą wielu wiosen, by chcieć pracować dla dobra narodowej wspólnoty.

Dzięki inicjatywie Fundacji Centrum im. Władysława Grabskiego w drugi weekend października pod Wawel przybyli zaangażowani społecznie młodzi ludzie z całej Polski. Wszystkimi kierował jeden, wspólny cel: odnalezienie odpowiedzi na piętrzące się pytania o patriotyzm, o szanse i zagrożenia, a nawet sensowność pracy dla Ojczyzny w coraz bardziej globalizującym się świecie oraz o wyzwania związane ze zmieniającym się światem, z którymi przyjdzie się zmierzyć młodym obywatelom.

Zorganizowanie tak potrzebnej inicjatywy było możliwe dzięki wsparciu finansowemu Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Kultura – Interwencje 2021. Honorowego patronatu wydarzeniu udzielił Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Młodzieżowej – minister Piotr Mazurek, który dodatkowo aktywnie włączył się w I Kongres Młodych „Nowoczesny Patriotyzm” i sam wygłosił referat oraz brał udział w jednej z dyskusji panelowych. Patronatu medialnego imprezie udzieliły redakcje ogólnopolskie oraz lokalne: „Do Rzeczy”, „Gazeta Polska”, „Gazeta Polska Codziennie”, „Dziennik Polski”, „Gazeta Krakowska” i Radio Kraków, a także Magazyn akademicki „Koncept”. Partnerem inicjatywy została Fundacja Edukacji i Mediów.

Taki skład organizatorów, patronów oraz partnerów zapewnił wydarzeniu najwyższy poziom merytoryczny oraz logistyczny – uczestnicy mieli okazję rozmawiać w prestiżowym budynku Radia Kraków z wysokiej klasy ekspertami z różnych dziedzin. Jako paneliści Kongresu Młodych wystąpili politycy (m.in. ministrowie Piotr Mazurek i Adam Andruszkiewicz), samorządowcy (m.in. Michał Drewnicki, Mateusz Targoś), naukowcy (m.in. dr hab. Klaudia Cymanow-Sosin), dziennikarze (m.in. Mariusz Bartkowicz, dr Karol Gac, Wojciech Mucha), działacze społeczni (m.in. dr Krzysztof Tenerowicz, Kajetan Rajski), duchowny (ojciec Kamil Kurek) i wiele innych osób zajmujących się na co dzień życiem publicznym.

Z pewnością niejedna myśl wyrażona podczas Kongresu Młodych na długie miesiące zapadnie w pamięć uczestników. Na uwagę zasługuje chociażby refleksja ministra Mazurka, który odnotował wyraźny spadek zaangażowania szeroko pojętej prawicy w działalność społeczną – i to pomimo sprzyjającej dla konserwatywnej aktywności atmosfery politycznej. Można wręcz powiedzieć, że Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Młodzieżowej w sposób surowy skrytykował osoby leniwe oraz nastawione jedynie na czerpanie zysków.

Swoistym kubłem zimnej wody wylanym na niejednego patriotę były także słowa Kajetana Rajskiego, który ocenił, że dziś 1 marca – Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” – w coraz większym stopniu upodabnia się do obchodów Święta Pracy z okresu PRL. Z jego refleksją zgodził się m.in. minister Piotr Mazurek, który zwrócił uwagę na paździerz okolicznościowych uroczystości, który nie zachęci – a wręcz odstraszy – młodych ludzi od zaangażowania patriotycznego.

Gorzka refleksja towarzyszyła również panelowi z udziałem m.in. dziennikarzy Wojciecha Muchy i Karola Gaca, którzy zgodzili się z poglądem, że współczesne media elektroniczne są – niestety – skazane na udział w wyścigu po jak największą liczbę wyświetleń, co zmusza je do prezentowania materiałów sensacyjnych o niskiej wartości merytorycznej. Z kolei bardzo pouczająca okazała się rozmowa w kobiecym gronie. W trakcie panelu poświęconego społecznej roli „płci pięknej” panie wprost mówiły o ich potrzebach chociażby na rynku pracy.

I Ogólnopolski Kongres Młodych „Nowoczesny patriotyzm” był więc bezapelacyjnie wydarzeniem pożytecznym, a uczestniczący w nim młodzi Polacy zaangażowani w życie społeczne z pewnością opuszczali Kraków bogatsi w wiedzę oraz nowe doświadczenia. Czy w tym samym celu wrócą pod Wawel za rok? Miejmy nadzieję, gdyż inicjatywa Centrum im. Władysława Grabskiego była tym, czego potrzebowali młodzi patrioci – ludzie, którzy już za kilka lat mogą odgrywać w polskim życiu społecznym pierwszoplanowe role.

Źródło: materiały organizatorów (Centrum Grabskiego)

Zobacz więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze