Często można odnieść wrażenie, że zainteresowanie losami Ojczyzny to domena pokoleń pamiętających chwile trudnego położenia Polski, zaś większość młodych aspiruje do stania się obywatelami świata. Jednak I Ogólnopolski Kongres Młodych „Nowoczesny patriotyzm” – jaki odbywał się w Krakowie od 9 do 10 października – pokazał, że nie trzeba mieć za sobą wielu wiosen, by chcieć pracować dla dobra narodowej wspólnoty.
Dzięki inicjatywie Fundacji Centrum im. Władysława Grabskiego w drugi weekend października pod Wawel przybyli zaangażowani społecznie młodzi ludzie z całej Polski. Wszystkimi kierował jeden, wspólny cel: odnalezienie odpowiedzi na piętrzące się pytania o patriotyzm, o szanse i zagrożenia, a nawet sensowność pracy dla Ojczyzny w coraz bardziej globalizującym się świecie oraz o wyzwania związane ze zmieniającym się światem, z którymi przyjdzie się zmierzyć młodym obywatelom.
Zorganizowanie tak potrzebnej inicjatywy było możliwe dzięki wsparciu finansowemu Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Kultura – Interwencje 2021. Honorowego patronatu wydarzeniu udzielił Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Młodzieżowej – minister Piotr Mazurek, który dodatkowo aktywnie włączył się w I Kongres Młodych „Nowoczesny Patriotyzm” i sam wygłosił referat oraz brał udział w jednej z dyskusji panelowych. Patronatu medialnego imprezie udzieliły redakcje ogólnopolskie oraz lokalne: „Do Rzeczy”, „Gazeta Polska”, „Gazeta Polska Codziennie”, „Dziennik Polski”, „Gazeta Krakowska” i Radio Kraków, a także Magazyn akademicki „Koncept”. Partnerem inicjatywy została Fundacja Edukacji i Mediów.
Taki skład organizatorów, patronów oraz partnerów zapewnił wydarzeniu najwyższy poziom merytoryczny oraz logistyczny – uczestnicy mieli okazję rozmawiać w prestiżowym budynku Radia Kraków z wysokiej klasy ekspertami z różnych dziedzin. Jako paneliści Kongresu Młodych wystąpili politycy (m.in. ministrowie Piotr Mazurek i Adam Andruszkiewicz), samorządowcy (m.in. Michał Drewnicki, Mateusz Targoś), naukowcy (m.in. dr hab. Klaudia Cymanow-Sosin), dziennikarze (m.in. Mariusz Bartkowicz, dr Karol Gac, Wojciech Mucha), działacze społeczni (m.in. dr Krzysztof Tenerowicz, Kajetan Rajski), duchowny (ojciec Kamil Kurek) i wiele innych osób zajmujących się na co dzień życiem publicznym.
Z pewnością niejedna myśl wyrażona podczas Kongresu Młodych na długie miesiące zapadnie w pamięć uczestników. Na uwagę zasługuje chociażby refleksja ministra Mazurka, który odnotował wyraźny spadek zaangażowania szeroko pojętej prawicy w działalność społeczną – i to pomimo sprzyjającej dla konserwatywnej aktywności atmosfery politycznej. Można wręcz powiedzieć, że Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Młodzieżowej w sposób surowy skrytykował osoby leniwe oraz nastawione jedynie na czerpanie zysków.
Swoistym kubłem zimnej wody wylanym na niejednego patriotę były także słowa Kajetana Rajskiego, który ocenił, że dziś 1 marca – Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” – w coraz większym stopniu upodabnia się do obchodów Święta Pracy z okresu PRL. Z jego refleksją zgodził się m.in. minister Piotr Mazurek, który zwrócił uwagę na paździerz okolicznościowych uroczystości, który nie zachęci – a wręcz odstraszy – młodych ludzi od zaangażowania patriotycznego.
Gorzka refleksja towarzyszyła również panelowi z udziałem m.in. dziennikarzy Wojciecha Muchy i Karola Gaca, którzy zgodzili się z poglądem, że współczesne media elektroniczne są – niestety – skazane na udział w wyścigu po jak największą liczbę wyświetleń, co zmusza je do prezentowania materiałów sensacyjnych o niskiej wartości merytorycznej. Z kolei bardzo pouczająca okazała się rozmowa w kobiecym gronie. W trakcie panelu poświęconego społecznej roli „płci pięknej” panie wprost mówiły o ich potrzebach chociażby na rynku pracy.
I Ogólnopolski Kongres Młodych „Nowoczesny patriotyzm” był więc bezapelacyjnie wydarzeniem pożytecznym, a uczestniczący w nim młodzi Polacy zaangażowani w życie społeczne z pewnością opuszczali Kraków bogatsi w wiedzę oraz nowe doświadczenia. Czy w tym samym celu wrócą pod Wawel za rok? Miejmy nadzieję, gdyż inicjatywa Centrum im. Władysława Grabskiego była tym, czego potrzebowali młodzi patrioci – ludzie, którzy już za kilka lat mogą odgrywać w polskim życiu społecznym pierwszoplanowe role.
Źródło: materiały organizatorów (Centrum Grabskiego)