15.4 C
Warszawa
środa, 15 maja, 2024

Jak dokarmiać ptaki w sezonie jesiennozimowym, aby nie zrobić im krzywdy?

Zobacz koniecznie

Marcin Starzonek
Marcin Starzonek
Pilanin, działacz społeczny, dziennikarz. Prywatnie entuzjasta szachów, historii i piłki nożnej.
Nadeszła jesień, dni są coraz krótsze a wieczory i dnie stają się z dnia na dzień  chłodniejsze. Nasi mali ptasi przyjaciele zaczynają swoje wędrówki do cieplejszych krajów, a niektóre  gatunki pozostają u nas. Chcąc pomóc naszym małym przyjaciołom, musimy podejść do dokarmiania ich w sposób racjonalny, by nasza pomoc nie skończyła się przypadkiem dla nich tragicznie. Chcąc robić to w sposób świadomy, powinniśmy dostosować się do paru prostych rad.

Podstawową wiedzą, jaką powinniśmy posiadać na temat dokarmiania ptaków, jest sama idea dokarmiania, dlaczego to robimy. Dokarmiamy ptaki osiadłe, aby pomóc im w tworzeniu rezerw tłuszczu. Pomaga im to przetrwać spadające temperatury. Kolejnym z powodów jest pomoc przelotnym ptakom migrującym, które mogą dostarczyć sobie energie oraz zapewnić niezawodne źródło pożywienia, gdy ich naturalne źródła zaczną się wyczerpywać w chłodniejsze dni.

W okresie jesiennozimowym w sklepach zaczynają pojawiać się wszelkiego rodzaju karmy i batony zbożowe dla ptaków. Przed ich zakupem powinniśmy jednak zastanowić się, czy ich zawartość jest dobra. Choć trudno w to uwierzyć, stworzenie własnej mieszanki pokarmowej może być tańsze, niż zakupienie gotowych karm. Najlepsze  do jesiennego karmienia będą nasiona bogate w białka, takie jak nasiona gryki oraz bogate w tłuszcze nasiona krokosza i rzepaku. Możemy również zakupić różnego rodzaje suszone owoce oraz powiesić słoninę, przy niej jednak musimy uważać, by nie zjełczała. Musimy być świadomi też tego, że może ona przyciągać drapieżniki.

Ważne jest również odpowiednie miejsce na rozsypanie czy powieszenie pokarmu. Musimy pamiętać, że najlepiej by pokarm był rozwieszony w różnych miejscach, by nie nagromadzić dużej ilości ptaków w jednym miejscu. Wieszając karmnik, musimy mieć na uwadze, aby zrobić to na odpowiedniej wysokości. W przeciwnym wypadku ptaki mogą stać się łatwą ofiarą kotów i innych drapieżników.

Niestety, niektórzy, choć mają dobre chęci, bardziej szkodzą ptakom, niż im pomagają. Z powyższą dawką wiedzy natomiast, zdecydowanie łatwiej będzie zacząć swoją przygodę ze świadomym i bezpiecznym dokarmianiem.

Zobacz więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze