13.4 C
Warszawa
piątek, 2 czerwca, 2023

Kłopoty Konfederacji. Młodzi społecznicy przyłapali ich na hipokryzji?

Zobacz koniecznie

Marcin Starzonek
Pilanin, działacz społeczny, dziennikarz. Prywatnie entuzjasta szachów, historii i piłki nożnej.

Konfederacja jako koalicja Partii KORWiN, Ruchu Narodowego oraz Korony Grzegorza Brauna, od lat przedstawia się jako jedna z najbardziej wolnościowych partii. Przekonani są o tym szczególnie młodzi, którzy wierzą w słowa liderów Konfederacji. Czy za sloganami stoją jednak rzeczywiste działania? 

Wydawałoby się, że postulaty pokroju zwiększenia kwoty wolnej od podatku są w ich gronie szeroko popierane. W domyśle oczekiwania, iż posłowie zagłosują za takim projektem, były całkiem uzasadnione. Tymczasem wczorajsze głosowanie w Sejmie wzbudziło niemałe kontrowersje – Konfederacja bowiem zagłosowała przeciwko ustawie, która miała zwrócić pieniądze przedsiębiorcom. Projekt mimo to przeszedł, ale brak spójności w narracji Konfederacji nie umknął uwadze młodych społeczników i portali fact-checkingowych. Przytoczono wspomnianym posłom ich wcześniejsze wypowiedzi i zestawiono je z rzeczywistością.

Młodzi ze Stowarzyszenia „Dla Polski” Adama Andruszkiewicza określili cały ten proceder hashtagiem #HipokryzjaKonfederacji. Jak się okazało – wielu twitterowiczów przyznało im rację, a sytuacja z niewygodnym głosowaniem stała się na Twitterze bardzo popularna. Do tego stopnia, że #HipokryzjaKonfederacji stało się jednym z najpopularniejszych haseł polskiego Twittera ostatnich dni.

Jakby tego było mało, jeden z liderów Konfederacji, Janusz Korwin-Mikke, w swoim oświadczeniu na Twitterze kompletnie zaprzeczył ideałom, z którymi w ramach koalicji starał się o mandat posła. Napisał, że zawsze był przeciw zwiększeniu kwoty wolnej od podatku. Kompletnie zaburza to spójność narracyjną polityków Konfederacji, a nawet samej partii KORWiN. Jednocześnie jeden z jego wiceprezesów, Artur Dziambor, uznał przyłapanie własnej wpadki za skoordynowaną akcję internetowych trolli. Osobiście nie potrafił jednak wytłumaczyć powodów wpadki jego kolegów. Podobnym głosem sprzeciwu podzielił się także Prezes Młodzieży Wszechpolskiej, Ziemowit Przebitkowski oraz Partia Konfederacja na swoim oficjalnym profilu.

Dziennikarze i publicyści, a także portale informacyjne, wskazali jednoznacznie – #HipokryzjaKonfederacji stał się w czwartek najpopularniejszym hasłem na całym polskim Twitterze. 

Zobacz więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najnowsze