20.5 C
Warszawa
wtorek, 19 września, 2023

„Jaszczur” zatrzymany po manifestacji w Kaliszu! Antysemicki skandal mógł zaszkodzić wizerunkowi Polski

Zobacz koniecznie

Patostreamer Wojciech O. posługujący się pseudonimem Aleksander Jabłonowski wraz ze swoimi „kamratami” – jak nazywa sprzymierzeńców – zorganizował w Kaliszu obchody 11 listopada. Niestety manifestacja nie przebiegła spokojnie, a haniebny antysemicki eksces odbił się szerokim echem w świecie, szkodząc wizerunkowi Polski – i to w chwili poważnego kryzysu na granicy wschodniej. Na szczęście sprawcy zamieszania zostali już zatrzymani przez Polską Policję.

W trakcie manifestacji Wojciech O. spalił tekst Statutu Kaliskiego – średniowiecznego dokumentu dotyczącego tolerancji dla ludności żydowskiej. Dodatkowo w trakcie pikiety ze sceny padały skrajnie antysemickie wypowiedzi.

Od słów i działań tzw. Aleksandra Jabłonowskiego odcięli się politycy, m.in. prezydent. „Stanowczo potępiam wszelkie akty antysemityzmu. Barbarzyństwo, którego dopuściła się grupa chuliganów w Kaliszu, stoi w sprzeczności z wartościami, na których oparta jest Rzeczpospolita. A wobec sytuacji na granicy i akcji propagandowych przeciwko Polsce jest wręcz aktem zdrady” – napisał na Twitterze Andrzej Duda.

Zaledwie po kilku dniach od haniebnych uroczystości zorganizowanych w Kaliszu przez ekipę patostreamera Wojciecha O. nazywanego w sieci „Jaszczurem” doszło w sprawie do zatrzymania trzech osób: owego „Aleksandra Jabłonowskiego”, a ponadto Marcina O. (towarzysza internetowych wynurzeń Wojciecha O.) oraz Piotra R. (znanego opinii publicznej z innego antysemickiego ekscesu – spalenia kilka lat temu kukły przedstawiającej Żyda).

O zatrzymaniach po kaliskim incydencie poinformował na Twitterze szef MSWiA. „Nie ma zgody na antysemityzm i nienawiść na tle narodowościowym, religijnym lub etnicznym. Wobec organizatorów haniebnego wydarzenia w Kaliszu państwo polskie musi okazać swoją bezwzględność i stanowczość. Dziś Policja zatrzymała trzy osoby w tej sprawie” – napisał minister Mariusz Kamiński.

Zaskakuje natomiast stanowisko posła Grzegorza Brauna. „Pan (…) Jabłonowski ani mi brat, ani swat, ale grożenie mu konsekwencjami przez min. bezpieki Mariusza Kamińskiego i psychiatrykiem przez v-marsz. Piotra Zgorzelskiego, to jest co najmniej zamiar ewentualny przestępstw p-ko wolności zgromadzeń i wypowiedzi. Rytualne oburzenia, potępienia, asekuranckie odcinanie się i domaganie śmierci cywilnej dla ww. delikwenta – z powoływaniem się na prawnie niezdefiniowany paragraf anty-antysemicki – to dopiero jest barbarzyństwo i totalniactwo w czystej postaci” – napisał polityk Konfederacji.

Wiele osób zwraca uwagę, że przynoszące Polsce wstyd działanie tzw. Aleksandra Jabłonowskiego zbiega się z trudną sytuacją na granicy wschodniej. Tymczasem Wojciech O. w swoich wystąpieniach wyraża się o rządach Łukaszenki oraz Putina z pełnym zachwytem. Rodzi to pytania o spontaniczność czynów „Jaszczura”.

Źródło: Twitter / polsatnews.pl

Fot.: Tomasz Molina, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons

Zobacz więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najnowsze