19.6 C
Warszawa
czwartek, 26 maja, 2022

Odkryto nowy wariant koronawirusa. Ma olbrzymi potencjał do wywoływania kolejnych epidemii, ale wcale tak być nie musi

Zobacz koniecznie

Wariant B.1.1529 różni się od dotychczas zidentyfikowanych odmian SARS-CoV-2 bardzo licznymi kolcami i wysokim potencjałem do mutowania – wynika z doniesień australijskiego serwisu news.com.au.

Nowy wariant koronawirusa rozpoznano w Botswanie, a później także u pacjentów z RPA i Hongkongu. Najpewniej tak groźna forma SARS-CoV-2 powstała w trakcie przewlekłej infekcji u osoby z obniżoną odpornością, np. pacjenta z nieleczonym HIV lub AIDS.

Największy problem z wariantem B.1.1529 zwanym też „Nu” mogą wywołać jego liczne kolce, gdyż w ten sposób koronawirus omijałby mechanizmy obronne i przeciwciała chroniące przed infekcją.

Eksperci uważają jednak, że taki mutant może być zbyt skomplikowany, by z łatwością się przenosić. Wszyscy są jednak zgodni, że konieczne jest monitorowanie sytuacji.

Warto też szczepić się przeciw COVID-19, gdyż w ten sposób obniżamy ryzyko zakażenia się krążącą w naszej populacji odmianą patogenu, a ewentualna infekcja jest łagodniejsza i krótsza, co powoduje, że maleje ryzyko powstania w naszym kraju nowego, potencjalnie groźne wariantu SARS-CoV-2.

Źródło: rmf24.pl

Fot.: Gerd Altmann z pixabay.com

Zobacz więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najnowsze