17.4 C
Warszawa
czwartek, 13 czerwca, 2024

Rosja będzie wkrótce gotowa do ataku na Ukrainę? Kijów ostrzega i zwraca uwagę na protesty antyszczepionkowców

Zobacz koniecznie

Pod koniec stycznia Rosja będzie gotowa do inwazji na Ukrainę – wynika ze słów naczelnika głównego zarządu wywiadu ministerstwa obrony Ukrainy Kyryła Budanowa. Jako działania przygotowujące do owej wojny wojskowy wymienia rozgrywającą się na polsko-białoruskiej granicy wojnę hybrydową oraz wzniecanie społecznych niepokojów m.in. poprzez protesty antyszczepionkowców.

Budanow informuje, że Rosja zgromadziła przy granicy jego kraju ponad 90 tys. żołnierzy. Z kolei ceniony serwis internetowy Military Times opierając się na jego słowach wskazuje na możliwość ataku z kilku kierunków, w tym z terytorium Białorusi.

Portal prezentuje również mapę obrazującą potencjalne natarcie Rosji na Ukrainę. W inwazji mogą zostać użyte m.in. wojska pancerne wsparte nalotami, artylerią oraz desantem z morza.

Atak jest przygotowywany w ramach operacji psychologicznych mających zdestabilizować Ukrainę – wynika ze słów szefa tamtejszego wywiadu. Celem działań jest zmniejszenie potencjału obronnego rządu w Kijowie, a wśród rosyjskiego arsenału destabilizującego Budanow wymienił m.in. protesty antyszczepionkowców, ale też podsycanie niepokojów społecznych dotyczących gospodarki oraz dostaw energii.

Elementem działań mających na celu przygotowanie agresji wobec Ukrainy są także antypolskie ekscesy na granicy Rzeczpospolitej z Białorusią.

Niedawno o koncentracji rosyjskich wojsk przy granicy z Ukrainą informowały media z USA, zaś Waszyngton ostrzegał sojuszników z NATO przed możliwą inwazją Rosji. Z kolei szef sztabu armii Wielkiej Brytanii gen. Nick Carter stwierdził, że ryzyko przypadkowego wybuchu wojny wzrosło.

Rosja zaprzecza, jakoby planowała wojnę, a działania Ukrainy oraz ćwiczenia okręgów NATO na Morzu Czarnym nazywa prowokacją. „Sekretarz prasowy prezydenta [Rosji-red.] Dmitrij Pieskow nie wyklucza prowokacji mających na celu uzasadnienie zachodnich wypowiedzi o rzekomym zagrożeniu rosyjską inwazją na Ukrainę” – podaje serwis rosyjskiej telewizji państwowej Rossija 1.

Źródło: Twitter / militarytimes.com / rmf24.pl / wp.pl / smotrim.ru

Zobacz więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze