15.4 C
Warszawa
czwartek, 13 czerwca, 2024

Anders Breivik opuści więzienie? Ma świadka

Zobacz koniecznie

Anders Breivik wyjdzie na wolność? Przestępca stara się o przedterminowe zwolnienie z więzienia, sprzeciwia się jednak temu prokuratura. Breivk wezwał świadka.

Anders Breivik jest odpowidzialny za masakrę na wyspie Utoya. Wówczas zginęło aż 78 osób a terrorystę skazano na 21 lat pozbawienia wolności. Zgodnie z zasadami norweskiego prawa może się on ubiegać o przedterminowe zwolnienie warunkowe po odbyciu 10 lat kary. Brevik złożył wniosek o przedterminowe zwolnienie w pierwszym możliwym terminie – 22 lipca 2021 roku, dokładnie w dzień 10. rocznicy zamachu.

Anders Breivik wyjdzie na wolność? Rozprawa rozpocznie się we wtorek

Prokuratura odniosła się do tematu warunkowego zwolnienia terrorysty odpowiedzialnego za masakrę na wyspie Utoya.

„Na podstawie materiału, jaki otrzymaliśmy z więzienia oraz nowej oceny ryzyka dokonanej przez psychiatrę nadal uważamy, że istnieje niebezpieczeństwo, że Breivik popełni nowe, poważne przestępstwo” – powiedziała prokurator Hulda Karlsdottir.

Anders Breivik powołał świadka. To szwedzki neonazista

Świadkiem wezwanym na wniosek Breivika będzie członek Nordyckiego Ruchu Oporu, Paer Oeberg. Nie wiadomo jednak z jakiego powodu to właśnie on został wezwany na świadka.

Anders Breivik już wcześniej składał wiele wniosków, zarówno przed norweskimi sądami, jaki przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka. Uskarżał się on na niehumanitarne traktowanie, twierdząc, że izolacja to tortury.

Pragniemy przypomnieć, że Breivik odbywa karę w więzieniu, gdzie przebywa w jednoosobowej celi, ma dostęp do biblioteki, siłowni oraz gier komputerowych. Brevik skarżył się jednak, że jego PlayStation jest za stare. Ponadto domaga się możliwości wpuszczania gości bo chciałby założyć rodzinę.

Zobacz więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze