21.3 C
Warszawa
poniedziałek, 20 maja, 2024

Darmowe testy, badanie seniorów w domach, krótsza kwarantanna i nowa Rada. Rząd odpowiada na Omikrona

Zobacz koniecznie

Polska weszła w V falę pandemii koronawirusa. Tym razem wrogiem społeczeństwa jest bardziej zakaźny od Delty wariant Omikron. To właśnie dlatego premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski przedstawili nowe elementy państwowej strategii walki ze śmiercionośnym patogenem.

Jak zauważył szef rządu, rekordy liczby nowych diagnozowanych przypadków zakażenia SARS-CoV-2 to efekt wariantu Omikron, który powoduje wiele zachorowań także w innych krajach. Premier jednocześnie ujawnił, że prognozy są fatalne – czeka nas jeszcze więcej zakażeń. Dziś owa liczba wyniosła 36 665.

Będziemy przygotowywać kolejne łóżka covidowe, aby służba zdrowia mogła zaabsorbować ewentualne nowe zachorowania. Dziś tendencja nie jest zła ponieważ zmniejsza się liczba zamkniętych łóżek, ale spodziewamy się, tak mówią eksperci, że za 7-10 dni ta tendencja może się gwałtownie zmienić – powiedział Mateusz Morawiecki.

Inne elementy walki z Omikronem to:

– darmowe testy antygenowe w aptekach zwiększające możliwość sprawdzania swojego stanu zdrowia,

– szerokie zalecenia dotyczące pracy zdalnej i ograniczania kontaktów,

– badania lekarskie pacjentów powyżej 60 roku życia w ich domach,

– skrócenie kwarantanny do 7 dni.

Jednocześnie szef rządu kolejny raz zaapelował do Polaków o szczepienie się przeciwko COVID-19, gdyż tylko w ten sposób można wyraźnie zwiększyć swoje szanse na przeżycie zakażenia.

Ostatnią nowością w polskiej strategii reagowania na pandemię koronawirusa jest powołanie Rady ds. walki z COVID-19, która zastąpi Radę Medyczną. Premier Morawiecki podziękował przy tym wszystkim osobom tworzącym owe gremia.

Źródło: wpolityce.pl

Zobacz więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze