32.2 C
Warszawa
piątek, 19 sierpnia, 2022

Fuzja Orlenu z Lotosem! Ogromne korzyści i słaby atak opozycji

Zobacz koniecznie

PKN Orlen sprzeda węgierskiemu MOL część stacji Lotosu po fuzji obydwu koncernów. Z kolei saudyjski gigant Saudi Aramco przejmie część udziałów w rafinerii. Dlaczego fuzja Orlenu z Lotosem, jak i decyzje co do partnerów są dobre?

Transakcje stanowią spełnienie warunków zgody Komisji Europejskiej na połączenie polskich koncernów.W ramach tak zwanych środków zaradczych przed monopolem Komisja Europejska zobowiązała Polski Koncern Naftowy do odsprzedaży 30 proc. udziałów w należącej do Grupy Lotos rafinerii w Gdańsku, 80 proc. stacji benzynowych przejmowanego Lotosu oraz pewnych elementów infrastruktury logistycznej. Bez spełnienia tych warunków fuzja nie byłaby możliwa.

MOL i Saudi Aramco

Saudi Aramco jest największym na świecie koncernem paliwowo-chemicznym. Produkcja giganta spełnia zapotrzebowanie ponad 10 proc. światowego zapotrzebowania na ten surowiec. Saudyjski gigant jest znakomitym partnerem PKN Orlen do ekspansji polskiej firmy.

PKN Orlen podpisał z saudyjską spółką trzy strategiczne umowy z obszaru analiz o inwestycji w petrochemię, współpracy w badaniach i rozwoju i co bardzo istotne długoterminowy na dostawy ropy.

– Przejęcia te przyczynią się do dalszej dywersyfikacji portfela produktów Aramco w obrębie całego łańcucha wartości węglowodorów, w tym szczególnie w zakresie produkcji petrochemicznej. Nasza rozwijająca się globalna sieć rafinerii i spółek joint venture działających w sektorze chemicznym pozwala nam docierać z ofertą produktową na nowe rynki, a także realizować strategię sprzedaży ropy naftowej i jej pochodnych w różnych regionach geograficznych. Nasze cele biznesowe w zakresie sprzedaży ropy naftowej i produktów chemicznych są zbieżne z celami PKN ORLEN. Jednocześnie analizujemy dalsze możliwości rozwoju na europejskim rynku petrochemicznym, a także w obszarze działalności badawczo-rozwojowej – mówi Mohammed Al Qahtani, wiceprezes Aramco odpowiadający za segment downstream.

MOL jest węgierskim przedsiębiorstwem przetwórstwa ropy naftowej i gazu ziemnego, które prowadzi także dystrybucję tych produktów. Koncern jest obok PKN Orlen jednym z największych graczy na rynku naftowo-gazowniczym w Europie Środkowej.

Orlen sprzeda 400 stacji Lotos koncernowi MOL, jednocześnie zakupi od węgierskiego giganta niemal 200 stacji. Mowa o prawie 150 obiektach na Węgrzech i ponad 40 na Słowacji.

– Te 400 stacji w zetknięciu z tymi 200 stacjami, które przejmujemy, ma podobny poziom EBITDA ( to wskaźnik używany do określenia rentowności przedsiębiorstwa) – powiedział Daniel Obajtek.

Fuzja Orlenu z Lotosem ma na celu stworzenie koncernu multienergetycznego, który będzie obejmował swoją działalnością wiele obszarów. Działanie wspiera rozwój PKN Orlen i realnie przyczyni się do ekspansji polskiego giganta na kolejne rynki, pomogą w tym silni partnerzy strategiczni.

Zobacz więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najnowsze