15.6 C
Warszawa
piątek, 27 maja, 2022

INWAZJA na Ukrainę! Padła data i scenariusze

Zobacz koniecznie

Znamy możliwą datę inwazji rosyjskich wojsk na Ukrainę! Atak może nastąpić już w lutym i to aż z trzech stron — Rosji, Białorusi oraz Krymu. Rosja twierdzi, że atakować Ukrainy nie zamierza, mimo to koncentruje wojska przy granicy.

Moskwa już od kilku miesięcy gromadzi siły przy granicy z Ukrainą. Sekretarz stanu USA Anthony Blinken twierdzi, że Rosjanie mogą zaatakować w każdej chwili, z kolei władze Ukrainy proszą o zachowanie spokoju. Kijów twierdzi, że sytuacja jest pod kontrolą.

Rosja dokona inwazji na Ukrainę już w lutym?

Ukraiński wywiad twierdzi, że atak Rosji może nastąpić w lutym a nawet pod koniec stycznia.

Inwazja na Ukrainę może nastąpić równocześnie z początkiem ćwiczeń rosyjsko-białoruskich, które mają się rozpocząć w połowie lutego.

Inwazja na Ukrainę nastąpi z trzech stron?

Strona Rosyjska jak i Białoruska nie wskazuje dokładnej liczby żołnierzy oraz sprzętu, jaki weźmie udział w ćwiczeniach. Według szacunków grupy badawczej Conflict Intelligence Team (CIT) liczba rosyjskich żołnierzy wyniesie od 8 do 15 tysięcy osób. Przy ukraińskiej granicy przebywa już około 127 tys. rosyjskich żołnierzy.

Z kolei według danych amerykańskiego wywiadu liczba rosyjskich żołnierzy w przypadku dokonania inwazji błyskawicznie wzrośnie do 175 tys. Aktualnie rosyjska armia otoczyła Ukrainę z trzech stron — z Rosji, z Białorusi a także z terenu Krymu.

Atak na Ukrainę – scenariusze inwazji

Według agencji Reutera istnieją aż cztery możliwe scenariusze inwazji na Ukrainę. Pierwszy zakłada początek inwazji w Donbasie przy wykorzystaniu rebeliantów. Kolejno opór ukraińskiej armii miałby być pretekstem do rozpoczęcia pełnej inwazji.

Drugi ze scenariuszy to strajk na Krymie. Według dyrektora polskiej firmy konsultingowej Rochan, Konrada Muzyki, przypuszczenie ataku z terenu Krymu umożliwił Rosji zajęcie terytorium wzdłuż Dniepru. Ponadto takie działanie doprowadziłoby do przejęcia kontroli nad kanałem, którym dostarczana jest woda na półwysep.

Rosja może także wkroczyć na Ukrainę ze wszystkich możliwych stron – Krymu, nieuznawanych republik ludowych w obwodzie ługańskim oraz donieckim a także z terenów Białorusi.

Zobacz więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najnowsze