15.6 C
Warszawa
piątek, 27 maja, 2022

Koniec pandemii w Europie już wkrótce? WHO: to prawdopodobne. Jest jedno „ale”

Zobacz koniecznie

W ocenie dyrektora regionalnego WHO na Europę Hansa Kluge’a prawdopodobnie pandemia w naszej części świata zmierza ku końcowi. Istnieje jednak także ryzyko powstania mutacji, która zniszczy nadzieje na finisz wirusowych zawirowań. Dlatego też cały czas trzeba stosować środki ostrożności.

W ocenie dyrektora WHO ds. Europy do marca tego roku, a więc w ciągu najbliższych tygodni, aż 60 proc. Europejczyków zakazi się wariantem Omikron.

Odporność uzyskana po chorobie w połączeniu ze szczepieniami zapewni jednak wyraźny spadek liczny nowych przypadków. Zakażenia mogą wrócić pod koniec roku, ale w zupełnie innej formie niż obecnie – ocenia Kluge.

Dane jednoznacznie wskazują na skuteczność szczepień: pomimo bicia rekordów liczby nowych zdiagnozowanych zakażeń SARS-CoV-2 w wielu krajach Europy liczba zgonów i hospitalizacji jest niższa niż w poprzednich falach. Ów trend najsłabiej widać w społeczeństwach najbardziej niechętnych wobec szczepień, a cytowani przez rmf24.pl eksperci z grupy MOCOS prognozują, że w naszym kraju wraz ze wzrostem liczby przypadków wzrośnie także liczba zgonów na COVID-19.

Źródło: rmf24.pl

Zobacz więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najnowsze