26.7 C
Warszawa
poniedziałek, 17 czerwca, 2024

Stan wyjątkowy w Polsce? Może być konieczny jeśli Rosja…

Zobacz koniecznie

Co się stanie w Polsce, jeśli Rosja dokona inwazji na Ukrainę? Konieczne ma być wprowadzenie stanu wyjątkowego, ale to nie wszystko.

Prezydent USA przewiduje, że rosyjskie wojska wkroczą na teren Ukrainy. Polskie władze zdaniem niektórych ekspertów powinny mieć przygotowane plany pomocy uchodźcom z Ukrainy. Zwłaszcza gdyby Rosjanie zajęli Kijów, w Polsce może znaleźć się nawet kilkaset tysięcy uchodźców.


– Wówczas konieczne będzie wprowadzenie stanu wyjątkowego. Scenariusze już powinny leżeć w szufladzie –  powiedział Wirtualnej Polsce prof. Maciej Duszczyk z Ośrodka Badań nad Migracjami Uniwersytetu Warszawskiego.

Jak dodał, jeśli działania Rosji będą zamykały się do tylko części terytorium Ukrainy, to wówczas pojawią się głównie uchodźcy wewnętrzni. Chodzi o osoby, które będą przemieszczały się tylko na obszarze swojego kraju.

Jeśli jednak Rosja zdecyduje się na zajęcie Kijowa, to w takiej sytuacji wielu Ukraińców będzie szukało schronienia poza granicami swojego państwa. Wówczas w Polsce możemy spodziewać się kilkuset tysięcy uchodźców.

Zdaniem eksperta w takiej sytuacji konieczne będzie wprowadzenie stanu wyjątkowego. Ponadto ważnym element stanowić będzie zaangażowanie Unii Europejskiej by móc relokować część imigrantów. Ekspert zakłada także konieczność zbudowania obozu przejściowego przy granicy z Ukrainą a także wprowadzeniu określonego schematu kontroli napływających osób.

W opinii Duszczyka sytuacja kryzysowa będzie wymagała także współpracy Polski z służbami typu Frontex, Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji oraz UNHCR.

– Władze różnych szczebli muszą mieć rozpisane role, konkretne plany uwzględniające m.in., gdzie będzie można zakwaterować uchodźców, które szkoły można przekształcić na tymczasowe obozy. Powinny być gotowe scenariusze na okoliczność 50 tys., 200 tys., pół miliona czy miliona uchodźców, którzy mogą trafić do Polski. Każdy taki scenariusz powinien być gotowy i już leżeć w szufladzie – powiedział Wirtualnej Polsce prof. Duszczyk.

Zobacz więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze