9.7 C
Warszawa
niedziela, 25 września, 2022

Skandaliczny wpis Romana Giertycha. Obraził Polaków korzystających na Polskim Ładzie

Zobacz koniecznie

Obowiązujący od początku roku program Polski Ład spotkał się z frontalnym atakiem środowisk opozycyjnych. Granice akceptowalnej krytyki i społecznej debaty nad nowymi rozwiązaniami gospodarczymi, socjalnymi i podatkowymi przekroczył jednak Roman Giertych.

Związany z liberalno-lewicową opozycją były wicepremier Roman Giertych opublikował w sieci zdjęcie mężczyzny pijącego alkohol. Podpis do ilustracji brzmiał: „Znaleziono kogoś, kto zyska na Polskim Ładzie. Z programów socjalnych otrzymuje 2379 złotych miesięcznie (podwyżka o 50 zł) oraz mieszkanie. I pije teraz zdrowie pracujących! Pan Janusz kocha PiS i prezesa Kaczyńskiego. I jest patriotą, bo obcych alkohol nie tyka”.

W ten sposób Giertych zasugerował, że na głębokiej reformie podatkowej skorzystają wyłącznie osoby utrzymujące się z programów socjalnych oraz nadużywające alkoholu. Tymczasem powszechnie wiadomo, że grupa beneficjentów Polskiego Ładu jest odmienna i znacznie szersza. Zauważyła to nawet sprzyjająca opozycji dziennikarka Dominika Wielowieyska.

„Ja też znalazłam ludzi, którzy zyskają na Polskim Ładzie. Mają dwójkę dzieci, mieszkają w bloku, ciężko pracują, zarabiają niewiele. Dostaną pieniądze na jedno z dzieci w ramach kapitału rodzinnego. Też ich weźmiemy na celownik?” – napisała redaktor TOK FM i Gazety Wyborczej.

Ostatecznie Giertych wpis skasował, ale zarazem podtrzymał niewłaściwą opinię na temat polityki gospodarczej rządu. „Skasowałem Tweet o panu Januszu, gdyż niektóre osoby uznały, że szydzi z choroby alkoholowej. Co zupełnie nie było moim zamiarem. Chodziło o to, że cały plan PiS-u sprowadza się do tego, aby zwiększać liczbę osób uzależnionych od socjału państwowego. Bo to ich naturalny elektorat” – napisał związany z opozycją mecenas.

Nic jednak w internecie nie znika – także skasowany wpis Romana Giertycha. Skandaliczny materiał oraz wyjaśnienia można zobaczyć np. na profilu redaktora Samuela Pereiry.

Powody tak ostrych ataków pod adresem Polskiego Ładu skomentował w rozmowie z portalem wpolityce.pl minister Adam Andruszkiewicz. – Opozycja wie, że jeśli tak duża liczba Polaków będzie bogacić się dzięki temu programowi, to usilnie go zwalcza, robi wszystko, aby nie został zrealizowany, ponieważ boi się, że Polski Ład da Prawu i Sprawiedliwości trzecią kadencję – ocenił.

Źródło: wpolityce.pl

Fot.: Sejm RP, CC BY 2.0 <https://creativecommons.org/licenses/by/2.0>, via Wikimedia Commons

Zobacz więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najnowsze